تبلیغات
وبلاگ خبر رسان - مطالب هفته سوم آذر 1390

وبلاگ خبر رسان

یک سهامدار مطرح کرد
نامه به وزیر ارتباطات درباره تبعات حذف نام پست بانک از واگذاری‌ها

خبرگزاری فارس: یکی از سهامداران پست بانک با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات معایب و تبعات منفی حذف نام پست بانک از فهرست واگذاری ها را متذکر شد.

خبرگزاری فارس: نامه به وزیر ارتباطات درباره تبعات حذف نام پست بانک از واگذاری‌ها

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، در شرایطی غائله تصویب طرح یک فوریتی حذف نام پست بانک از فهرست شرکت های اصل 44 توسط مجلس بلاتکلیف مانده که بسیاری از مسئولان بازار سرمایه و سهامداران با این طرح مخالفت کرده، خواهان لغو این طرح شده و از طرق متفاوت به دنبال بازگشت شرایط عادی به این شرکت بورسی و برگزاری مجمع سالانه ، اعمال افزایش سرمایه،قانونی شدن مدیریت و ادامه واگذاری سهام آن هستند.

در این میان سهامداران حقیقی این شرکت از طریق ارسال نامه هایی به مقامات ارشد اقتصاد خواهان رسیدگی به این موضوع شده اند که آخرین نامه هم توسط یکی از سهامداران حقیقی به نام فراهانی برای وزیر ارتباطات نگاشته و ارسال شده است که در ادامه آمده است.

با سلام خدمت وزیر ارتباطات

اینجانب یکی از سهامداران پست بانک که این سهم را با دید بلند مدت خرید کرده ام و سال ها در بازار سهام تجربه کاری دارم، خواستم جناب عالی را از تبعات تصمیم شما وزیر محترم که زحمات زیادی در امور می کشید متذکر شوم.

جناب آقای رضا تقی پور وزیر محترم ارتباطات من از این متعجب هستم که چرا شما و همکاران محترم شما از آمدن پست بانک به بورس اوراق بهادار و خصوصی شدن این بانک با این همه امکانات بالقوه ناراحت هستید، در صورتی که با خصوصی شدن یک شرکت علی‌الخصوص یک بانک دولتی بسیاری از پتانسیل‌هایی که در این بانک می باشد شکوفا شده که اینجانب به شرح زیر برای شما و نمایندگان محترم مجلس یاد آور می شوم:

1- در صورتی که این بانک هر چه زود تر افزایش سرمایه دهد طبق مصوبه بانک مرکزی هر یک ریال افزایش سرمایه به میزان 12.5 برابر گردش مالی این بانک افزایش می یابد و به همان میزان جذب پول افزایش و سود آوری بانک اقزایش می یابد و شما که مدعی حمایت از روستاییان هستید، این سود به جیب سهامداران سهام عدالت که 25% سهامرا دارند می‌رود.

2-  شما فرمودید که ممکن است دفاتر روستایی به دلیل زیان دهی تعطیل شود آیا واقعا فکر می‌کنید که شعبات بانکها در شهرستانها سود آورند؟ شما می توانید همان شرط هایی که برای مخابرات گذاشتید برای کسی که سهام پست بانک را می خرد نیز بگذارید از جمله عدم تعطیلی دفاتر روستایی که من با نگاه به حسابهای بانک می توانم به اطلاع شما برسانم که پست بانک در حال حاضر سهمی 1100 ریال از همین دفاتر سود دارد که اگر شما مجمع بانک را تشکیل داده بودید این سود به جیب همان روستایی‌های می رفت که شما مدعی حمایت از آنها هستید (25% سهام عدالت)

3-  آیا جناب عالی می دانید که با تصمیم شما به خروج پست بانک از بورس چه ضربه ای به اصل 44 که مقام والای –رهبری بنیان آن را برای شفافیت شرکت ها گذاشته و جناب آقای دکتر احمدی نژاد با شجاعت تمام مقدار زیادی از سهم این شرکت ها را به همان روستاییان که شما مدعی حمایت از آنها هستید دادند و شما با این تصمیم تان می‌توانید چه ضرر بزرگی به اقتصاد و همان روستاییان بزنید و در واقع اصل 44 را از بین ببرید زیرا بعد از این تمامی وزارتخانه ها مدعی پس گیری سهامشان خواهند شد.

4-  آیا جناب عالی توجه دارید همین تصمیم شما باعث شده که ارزش پست بانک به حدود 2800 میلیارد ریال برسد در صورتی که کوچکترین بانک در بورس اوراق بهادار که هنوز یک سال از عمر آن نمی گذرد حداقل 10000 میلیارد ریال ارزش دارد و شما که مدعی حمایت از روستاییان هستید به چه میزان ارزش دارایی این سهامداران را از بین برده اید،در صورتی که این بانک خصوصی باشد امروز در بورس اوراق بهادار حداقل 20000 میلیارد ریال ارزش دارد یعنی حدود 40000 ریال برای هر سهم.

در آخر از شما وزیر محترم و نمایندگان مجلس محترم تقاضا دارم بجای این که تصمیم به خروج پست بانک بگیرید تصمیم به خصوصی شدن هر چه سریعتر این بانک گرفته تا این بانک نیز مانند ملت و تجارت و صادرات هر چه سریعتر حساب های آن شفاف و هم اقتصاد و هم روستاییان که صاحبان سهام عدالت می باشند از این تصمیم منتفع شده ودل رهبر بزرگوارمان نیز از خصوصی شدن اقتصاد خشنود شود.
انتهای پیام/م

تحریم خبری توسط مورینیو
کارانکا: با سیستم ۴-۳-۳ بازی می‌کنیم

خبرگزاری فارس: دستیار سرمربی تیم فوتبال باشگاه رئال مادرید اسپانیا به جای مورینیو در نشست خبری قبل از بازی حضور پیدا کرد و گفت: برابر بارسلونا با سیستم ۴-۳-۳ به میدان خواهیم آمد.

خبرگزاری فارس: کارانکا: با سیستم ۴-۳-۳ بازی می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از مارکا اسپانیا، آیتور کارانکا که پس از اعلام رسمی مورینیو مبنی بر تحریم خبری ال‌کلاسیکودربی به جای وی در نشست‌های خبری حاضر می‌شود، تصریح کرد: به مورینیو حق می‌دهم، البته او از سوی فدراسیون فوتبال تحریم شده و باید دوران محرومیت خود را بگذراند اما حتی در محیط‌هایی که اجازه گفت‌و‌گو با خبرنگاران را دارد ترجیح می‌دهد حرفی نزند، این خود شما خبرنگاران بودید که محرومیت او را رقم زدید و بهتر است برای پیدا کردن تیتر خوب بازی امشب خود به سراغ سوژه‌های دیگری بروید.
کارانکا در پاسخ به سوالات فنی خبرنگاران نیز گفت: برابر بارسلونا با سیستم ۴-۳-۳ به میدان خواهیم آمد، قرار بر این است که هر سه تعویض مورینیو در صورت لزوم در بخش خط حمله باشد و هیچ تعویضی در راستای تقویت خط دفاعی صورت نخواهد گرفت مگر آن که اوضاع بر وفق مراد ما نباشد.
کارانکا درباره جو خبری حاکم در برنابئو گفت: شنیده‌ام که خبرنگاران زیادی از امکانات موجود ناراضی هستند، البته من مسئول این امر نیستم اما تمامی امکانات صوتی و تصویری در برنابئو تحت قرارداد با ناسا است و اگر برخی خبرنگاران با روش کار با چنین محیط‌هایی مشکل دارند باید امکانات خود را به روز کنند. برنابئو به استناد فیفا و یوفا یکی از مجهزترین استادیوم های حال حاضر فوتبال در جهان است.
جدال دو تیم رئال مادرید و بارسلونا بامداد یکشنبه (۰۰:۳۰) به وقت تهران در برنابئو کلید می‌خورد.
انتهای پیام/آ

زیباری خبر داد:
تماس بغداد با معارضان سوری غیرمسلح

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه عراق از برقراری تماس بغداد با رهبران معارض غیرمسلح سوری در داخل و خارج از این کشور و میانجیگری برای حل‌و فصل مسالمت آمیز اختلافات موجود در سوریه خبر داد.

خبرگزاری فارس: تماس بغداد با معارضان سوری غیرمسلح

به گزارش فارس، "هوشیار زیباری" وزیر خارجه عراق طی یک گفت‌وگوی خبری گفت: دولت عراق تماس‌هایی با معارضان سوری غیرمسلح در داخل و خارج از این کشور برقرار کرده است و این تماس‌ها بیشتر و بازتر هم خواهد شد.

وی در این گفت‌وگو که از شبکه تلویزیونی" العراقیة" پخش شد، گفت: ما تماس‌هایی با معارضان سوری در داخل و خارج از این کشور برقرار کرده‌ایم اما با معارضان مسلح هیچ ارتباطی برقرار نکرده‌ایم.

زیباری افزود: ما موضع مناسبی در این‌باره گرفتیم و رهبران حقیقی معارض سوریه از این موضع عراق تقدیر می‌کنند.

وی بار دیگر تاکید کرد که عراق درباره اعمال تحریم‌های اقتصادی اتحادیه عرب علیه سوریه دارای ملاحظاتی است.

زیباری روز پنجشنبه نیز در کنفرانس خبری مشترکش با "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب در بغداد تاکید کرد که کشورش با سوریه اجرای طرح ابتکاری اتحادیه عرب را بررسی خواهد کرد.
 
پیش از این "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق نیز برای میانجیگری میان معارضان سوری و دولت سوریه و یافتن راهکاری مسالمت‌آمیز برای حل و فصل مشکلات موجود در سوریه اعلام آمادگی کرده بود و این پیشنهاد از سوی جریان صدر و برخی نمایندگان پارلمان عراق مورد تایید قرار گرفته بود. بویژه این که عراق مخالف دخالت‌های خارجی علیه حاکمیت سوریه است.

انتهای پیام/.

/لیگ برتر انگلیس/
جدال با بلکبرن، اولین تجربه اونیل روی نیمکت گربه‌های سیاه

خبرگزاری فارس: مربی ایرلندی ساندرلند در جدال خانگی با بلکبرن‌روورز اولین بازی به عنوان مسئول فنی «گربه‌های سیاه» را تجربه خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: جدال با بلکبرن، اولین تجربه اونیل روی نیمکت گربه‌های سیاه

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه مسابقات هفته پانزدهم لیگ برتر فرداشب (یکشنبه) دو دیدار برگزار خواهد شد که ابتدا ساندرلند پذیرای بلکبرن خواهد شد. مارتین اونیل که ابتدای هفته قبل با این باشگاه قدیمی قراردادی سه ساله بست، در جدال منجر به باخت ۲ بر یک از ولورهامپتون، از روی سکو شاهد تلاش شاگردان جدیدش بود. اما از بازی فرداشب سکان هدایت تیم را در اختیار خواهد گرفت. از این رو وی با انگیزه فراوان قدم در میدان رقابت خواهد گذاشت و برای شکست حریف برنامه‌ریزی خواهد کرد.
 
در دیداری دیگر استوک‌‌سیتی در خانه پذیرای تاتتهام خواهد شد. اکنون منچسترسیتی با ۳۸ امتیاز در صدر جدول است و منچستریونایتد نیز با ۳۳ امتیاز رده دوم را از آن خود کرده است.
 
تاتنهام، چلسی و آرسنال به ترتیب با ۳۱، ۲۸ و ۲۶ امتیاز صاحب پله‌های سوم تا پنجم هستند.
انتهای پیام/آ

روسیه به فعالیت نفتی خود در سوریه ادامه می دهد

خبرگزاری فارس: رییس شرکت استروی ترانس گاز روسیه اعلام کرد این شرکت تصمیمی برای توقف فعالیتهای خود در سوریه ندارد.

خبرگزاری فارس: روسیه به فعالیت نفتی خود در سوریه ادامه می دهد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ریانووستی سرگی ماکاروف تاکید کرد کارکنان این شرکت به دمشق منتقل شده اند و شرایط در این شهر کاملا عادی و طبیعی است .
بر اساس این گزارش وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ترانس گاز روسیه قصد ندارد مثل سایر کشورهای دیگر کارمندان خود را از این کشور خارج کند گفت خیر شرایط در شهر دمشق کاملا عادی است . امنیت جانی کارمندان شرکت ترانس گاز در شهر دمشق تضمین شده است و از تاسیسات این شرکت نیز در شهرهای مختلف سوریه به خوبی محافظت می شود .
انتهای پیام /

/هفته هفتم لیگ برتر امارات/
الشارجه باخت، مبعلی اخراج شد/ دومین شکست شاگردان مارادونا

خبرگزاری فارس: تیم فوتبال الشارجه در آغاز هفته هفتم لیگ برتر امارات برابر الوحده مغلوب شد.

خبرگزاری فارس: الشارجه باخت، مبعلی اخراج شد/ دومین شکست شاگردان مارادونا

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، هفته هفتم لیگ برتر امارات شب گذشته با برگزاری 4 دیدار آغاز شد.

در مهم‌ترین دیدار الجزیره صدرنشین میهمان الشباب بود و با نتیجه 3 بر 2 مغلوب شد و اولین شکست فصل خود را تجربه کرد. دوناسیمنتو 12، داسیلوا 19 و 89 برابر الشباب و ابراهیم دیاکی 56 و باری 72 برابر الجزیره گلزنی کردند. خالد از الجزیره در دقیقه 68 از زمین بازی اخراج شد. الشباب در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا برابر نفتچی ازبکستان قرار خواهد گرفت که در ضورت پیروزی هم‌گروه پرسپولیس خواهد شد.

در دیگر دیدار الوحده یک بر صفر الشارجه را شکست داد و با 12 امتیاز در رده چهارم قرار گرفت. ایمان مبعلی، بازیکن الشارجه در دقیقه 93 از زمین بازی اخراج شد. ادینهو نیز در ترکیب ثابت الشارجه حضور داشت. الشارجه با 4 امتیاز در رده دهم جای گرفت.

الوصل نیز میهمان العین بود که در پایان با نتیجه 2 بر صفر شکست خورد تا شاگردان مارادونا دومین باخت خود را در این فصل تجربه کنند.

نتایج کامل شب گذشته به شرح زیر است:
دبی یک - الاهلی 2
الوحده یک - الشارجه صفر
الشباب 3 - الجزیره 2
العین 2 - الوصل صفر

در ادامه هفته هفتم لیگ برتر امارات امروز 2 دیدار برگزار می‌شود که برنامه این رقابت‌ها به شرح زیر است:
عجمان - الامارات
النصر - بن‌یاس
انتهای پیام/

کامرون:
انگلیس هرگز به منطقه یورو نخواهد پیوست

خبرگزاری فارس: نخست وزیر انگلیس ضمن پافشاری بر موضع این کشور در مخالفت با پیمان جدید اقتصادی اروپا تاکید کرد لندن هیچ تصمیمی برای پیوستن به منطقه یورو ندارد.

خبرگزاری فارس: انگلیس هرگز به منطقه یورو نخواهد پیوست

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ دیوید کامرون که در پایان نشست رهبران اروپا در شهر بروکسل و در جمع خبرنگاران سخن می گفت تصریح کرد در شرایط کنونی انگلیس هیچ تصمیمی برای پیوستن به اتحادیه پولی مشترک یورو ندارد .
وی در ادامه بار دیگر ضمن پافشاری بر موضع این کشور در مخالفت با پیمان جدید اقتصادی اروپا گفت آنچه در این نشست مطرح شد به ضرر منافع ملی و اقتصادی انکلیس است . فکر می کنم اکثر مردم انگلیس نیز مخالف پیوستن این کشور به منطقه یورو باشند . ما هرگز با قانونی که حق حاکمیت کشورهای اروپایی را زیر پا می گذارد و ارزشی برای سیاستهای اقتصادی و مالی کشورهای اروپایی قائل نیست موافقت نخواهیم کرد . شاید بهتر باشد کشورهای منطقه یورو توافق نامه ای را بین خود امضا کنند و آن را به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا گسترش و تسری ندهند .
انگلیس تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که در نشست بروکسل با اصلاحات جدید پیمان اقتصادی مخالفت کرد و این مساله موجب شد تا این پیمان بین 17 کشور عضو یورو به امضا برسد .
 انتهای پیام /

تحصیل پیرترین دانشجو در دانشگاه پیام‌نور

خبرگزاری فارس: "علویه ربابه مجتهد نجفی" پیرترین دانشجوی زن کشور، در 65 سالگی در دانشگاه پیام‌نور تحصیل می‌کند.

خبرگزاری فارس: تحصیل پیرترین دانشجو در دانشگاه پیام‌نور

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، “علویه ربابه مجتهد نجفی” پیرترین دانشجوی زن کشور در 65 سالگی در دانشگاه پیام‌نور حسن آباد تهران در حال تحصیل است.

وی که در سن 20 سالگی دیپلم خود را گرفته است اکنون با 65 سال سن  در رشته مهندسی "مدیریت و آبادانی روستاها" در سال 90 در دانشگاه پیام‌نور پذیرفته شده است.

نجفی با روحیه دانش طلبی خود و کمک فرزندانش پس از سال‌ها توانسته است ادامه تحصیل بدهد.

این دانشجوی مسن دارای دو فرزند دختر است که یکی از آنها پزشک و دیگری هم مهندس برق است.
انتهای پیام/

در گفت‌وگو با فارس
حسن‌زاده: دربی در شرایط خوبی برگزار شد/ باید صحبت‌های کریمی را ببینم

خبرگزاری فارس: رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه دربی در شرایط خوبی برگزار شد گفت: اتفاق خاصی رخ نداد تا امتیازی از تیمی کسر شود.

خبرگزاری فارس: حسن‌زاده: دربی در شرایط خوبی برگزار شد/ باید صحبت‌های کریمی را ببینم

اسماعیل حسن زاده در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد فضای دربی اظهار داشت: شرایط خوبی در بازی حاکم بود. مسائلی کوچک از دید خودمان و دید ناظران بازی بوده که پس از رسیدن گزارش ها در موردش تصمیم گیری می کنیم.

وی در خصوص پرتاب سنگ به سمت کمک داور و بازیکن استقلال گفت: باید منتظر جزییات گزارش باشم. اگر سنگ به بدن افراد برخورد کرده باشد تصمیم گیری فرق می کند.

رئیس کمیته انضباطی در ارتباط با اینکه آیا تخلفات به حدی بود که تیمی با کسر امتیاز روبرو شود، گفت: مسئله خاصی پیش نیامد که بخواهد امتیازی کسر شود.

حسن زاده در پاسخ به این سؤال که کمیته انضباطی در مورد صحبت های علی کریمی علیه عزیز محمدی چه تصمیمی می گیرد، عنوان کرد: گزارشی به دست ما نرسیده است. اول باید صحبت های او را ببینم و سپس با جرمی که اتفاق افتاده جریمه را در نظر می گیریم.
انتهای پیام/

در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

خبرگزاری فارس: "انتفاضه اول" یا "انتفاضه سنگ" با تاثیرپذیری از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در 9 دسامبر 1987 آغاز شد تا با تقدیم 1500 شهید تاکید کند، قضیه فلسطینی نه تنها مهمترین قضیه جهان اسلام است، بلکه مردم فلسطین با دست خالی هم به مبارزه با اشغالگران صهیونیست می‌روند.

خبرگزاری فارس: در گرامی‌داشت بیست و چهارمین سالگرد "انتفاضه اول؛ انقلاب سنگ"

به گزارش فارس، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و شکل‌گیری مقاومت اسلامی لبنان، از اوایل دهه 1980 به مرور زمان شور و شوق انقلاب و گرایش به اسلام و انقلاب اسلامی در مردم فلسطین از نو زنده شد و جنبش‌های سیاسی و مذهبی و مردمی جایگزین احزاب و سازمان‌های سیاسی‌-‌ملی و غیر مذهبی در سرزمین‌های اشغالی شدند.
 
* تاثیرات انکار ناپذیر انقلاب بر مقاومت ملت فلسطین
 
با گرایش بیش از پیش مردم مسلمان فلسطین به اسلام روز به روز جنبش اسلامی در فلسطین جای خود را در بین مردم باز کرد و از پشتوانه گسترده مردمی برخوردار شد.
در این مرحله جنبش اسلامی کوشید، مردم را علیه رژیم صهیونیستی و عوامل آن سامازن‌دهی و سپس بسیج کند. استفاده از سلاح سرد یکی از مراحل این حرکت بود.
 
* جرقه اولین انتفاضه و انقلاب فلسطینی
 
در سال 1987 اولین جرقه انتفاضه و انقلاب فلسطین در داخل سرزمین‌های اشغالی زده شد و شعله آن دامن رژیم صهیونیستی را فرا گرفت و نیروهای سیاسی و مذهبی موجود و فعال در فلسطین اشغالی را تحت الشعاع قرار داد.
 
* معنای "انتفاضه"

"انتفاضه" از لحاظ لغوی به معنای جنبش و حرکتی است که همراه با نیرو و سرعت باشد.
از نظر سیاسی و اجتماعی، "انتفاضه و قیام" به معنای رفتار و عملکرد معترضانه و شجاعانه مستمر مردم غیر مسلح فلسطین در قبال رژیم اشغالگر صهیونیستی است.
از آن‌جا که فلسطینی‌های معترض و خشمگین در مقابله با صهیونیست‌ها از "سنگ" استفاده کرده و با پرتاب آن از خود دفاع می‌کردند، به همین دلیل از این  انتفاضه به عنوان "انقلاب سنگ" نیز یاد می‌کنند.
 
* عوامل دخیل در شروع انتفاضه
 
شروع این انتفاضه بزرگ که از 9 دسامبر سال 1987 تا تابستان 1992 به طول انجامید، معلول عوامل چندی بود که از جمله:
- ناامیدی فلسطینیان از سران عرب و کشورهای عربی،
- یاس و ناامیدی فلسطینیان از سازمان‌های سیاسی فلسطینی مانند "ساف" (سازمان آزادیبخش فلسطین)،
- سیاست‌های سرکوب‌گرانه و تداوم قتل عام و کشتار ملت بی گناه فلسطین،
- و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است.
 
* تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مبارزات مردم فلسطین
 
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سال 1979 مبارزات مردم فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل تازه‌ای به خود گرفت. رهبر "جنبش جهاد اسلامی" در رابطه با نقش انقلاب ایران و تاثیر آن بر مبارزات مردم فلسطین می‌گوید: "هیچ چیز به اندازه انقلاب امام خمینی [ره] نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آنها را برانگیزد و امید را در دل‌هایشان زنده کند. با پیروزی انقلاب اسلامی ما به خود آمدیم و دریافتیم که آمریکا و اسرائیل نیز قابل شکست هستند. ما فهمیدیم که با الهام از دین اسلام می‌توانیم، معجزه کنیم و از این رو ملت مجاهد ما در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را به دیده تقدیر می‌نگرند و امام خمینی را رهبر جاوید تاریخ اسلام می‌دانند".
 
* انتفاضه و مقابله آمریکا با آن
 
قیام انتفاضه آمریکا را بر آن داشت تا در سال 1991 با هدف تحمیل صلح در منطقه کنفرانس مادرید در اسپانیا را برگزار کند. نتیجه این کنفرانس توافق ساف با صهیونیست‌ها و امضای موافقت‌نامه اسلو در سال 1993 بود.
مذاکرات اسلو که با تماس نمایندگان ساف و رژیم صهیونیستی در لندن پیگیری شد، نخستین سنگ بنای عملی روند به اصطلاح صلح بین بزرگ‌ترین تشکیلات فلسطینی و رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود که در آن به حق ایجاد "تشکیلات خودگردان فلسطینی" در "نوار غزه" و "منطقه اریحا" در سرزمین‌های اشغالی و هم‌چنین تضمین امنیت رژیم صهیونیستی از سوی فلسطینیان تاکید می‌کرد.
 
* حادثه‌ای که جرقه انقلاب را زد
 
جرقه این انقلاب با زیر گرفته شدن تعدادی از کارگران فلسطینی ساکن "جبالیا" در شمال نوار غزه و در نزدیکی گذرگاه "بیت حانون" که نوار غزه را از سرزمین‌های اشغالی جدا می‌کند، زده شد. حادثه‌ای که در آن 4 کارگر فلسطینی شهید و چندین نفر مجروح شدند.
انتشار این خبر و حضور بی‌سابقه فلسطینیان در مراسم تشییع این شهدا به زودی به شراره خشمی بزرگ تبدیل شد و شرکت کنندگان در مراسم با پرتاب سنگ به مقابله با نظامیان صهیونیست بپردازند که با شلیک گلوله و گاز اشک‌اور برای مقابله با تظاهرات‌کنندگان و متفرق کردن آنها همراه شد تا با به شهادت رسیدن و مجروح شدن تعدادی دیگر از فلسطینیان آتش این انتفاضه سراسر شهرها و اردوگاه‌های نوار غزه و کرانه باختری را در برگیرد.
 
* آمار شهدا، اسرا و آوارگان فلسطینی
 
طی 79 ماه انتفاضه سنگ ملت فلسطین براساس آمار رسمی منتشره 1376 شهید را تقدیم این انتفاضه کرد، در حالی‌که برخی آمارهای دیگر از 1500 شهید سخن می‌گویند و در مقابل 94 صهیونیست درپی عملیات‌های به اجرا گذاشته شده، توسط گروه‌ها و جوانان فلسطینی به هلاکت رسیدند.
در طول این انتفاضه رژیم صهیونیستی علاوه بر استفاده از تمام شیوه‌های سرکوب جهت غلبه بر آن 200 هزار فلسطینی با میانگین 30 هزار فلسطینی در سال بازداشت و به دلیل کمبود جا جهت نگهداری از آنها بازداشت‌گاه‌های "کتسوف" در صحرای نقب را احداث کرد، این درحالی‌ است که حداقل یک‌هزار فلسطینی را نیز آواره و از سرزمین‌های خود اخراج کرد.
 
* مهمترین بازتاب انتفاضه سنگ
 
شاید مهمترین بازتاب و نتیجه انتفاضه سنگ را باید در "بازگرداندن اهمیت سابق قضیه فلسطینی به محاسبات منطقه‌ای و بین المللی و احیای مجدد آن" ملاحظه کرد، در حالی‌که رژیم صهیونیستی طی سال‌های پیش از آن تلاش بسیار کرده بود تا قضیه فلسطینی را از یاد و خاطره‌ها محو کند.
اگرچه به ظاهر شعله‌های انتفاضه با آغاز مذاکرات صلح اسرائیل- فلسطین به خاموشی گرایید، ولی به دلیل این‌که فلسطینیان نتوانستند، از طریق مذاکره به حقوق خود برسند، پس از گذشت 7 سال انتفاضه دوم که به نام "انتفاضه قدس" خوانده می‌شد، شعله‌ور گردید تا تاکید کند، انقلاب مردم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیست هیچ‌گاه خاموش شدنی نیست.
 
انتهای پیام/++

اختصاصی/سهم استان تهران از انتخابات 100 درصد رایانه‌ای مشخص شد
انتخابات مجلس در پاکدشت به صورت کاملاً رایانه‌ای برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: جانشین رئیس ستاد انتخابات کشور از برگزاری انتخابات 100 درصد رایانه‌ای در شعب اخذ رای شهرستان پاکدشت این استان خبر داد.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران پیش از این گفته بود که یکی از حوزه‌های انتخابیه این استان به صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود
رئیس ستاد انتخابات استان تهران پیش از این گفته بود که یکی از حوزه‌های انتخابیه این استان به صورت رایانه‌ای برگزار می‌شود
-------------------------------

حسن‌علی نوری جانشین رئیس ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری 10 درصد از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور به صورت کاملا رایانه‌ای گفت که از این میزان در استان تهران نیز شعب اخذ رای حوزه انتخابیه پاکدشت به صورت کاملا رایانه‌ای برگزار می‌شود.

پیش از این نیز وزیر کشور از برگزاری انتخابات رایانه‌ای در 10 درصد از حوزه‌های انتخابیه که استان تهران نیز شامل آن می‌شود، خبر داده و گفته بود که این (10درصد) در واقع بخش خروجی و بیرونی کار است که شامل اخذ رأی و تجمیع آراء و مسائل مختلف است که همه اینها به صورت 100 درصد رایانه‌ای برگزار می‌شود.

براساس گزارش فارس، انتخابات مجلس نهم 25 فرایند دارد که 24 مورد از این فرایند‌ها رایانه‌ای و تنها یک فرایند که اخذ رای است، دستی انجام می‌شود.
انتهای پیام/

خیابان رودکی دوشنبه به روایت تصویر؛
اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

خبرگزاری فارس: نام شاعران و دانشمندان ایرانی و فارسی زبان بر خیابان‌ها و اماکن تاجیکستان می‌درخشد و خیابان رودکی، زیباترین و اصلی ترین خیابان پایتخت این کشور محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: اصلی‌ترین خیابان تاجیکستان نام پدر شعر فارسی را بر خود دارد+عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای آسیای مرکزی است که با کشورهای چین، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و افغانستان همسایه است.

تاجیکستان زمان هخامنشیان جز امپراطوری عظیم ایران بود و بعد از تسلط اسلام بر سرزمین گسترده ایران، اولین سلسله پادشاهی ایران یعنی سامانیان در آنجا به قدرت رسیدند.

امروزه واحد پول این کشور "سامانی" نام دارد که تقریبا دویست و سی تومان است همچنین این کشور به برکت بارندگی‌های فراوان و کوهستانی بودن آن و منابع آب فراوانی که دارد، از طبیعت سرسبز و پاکیزه‌ای برخوردار است، خاستگاه رودکی پدر شعر فارسی و "رابعه بنت کعب" اولین زن شاعر پارسی گو بوده است.

اگر چه خط و نوشتار در تاجیکستان با حروف سریلیک یا روسی صورت می‌گیرد، اما گویش مردم آن به زبان شیرین فارسی تاجیکی است. زبان روسی نیز در رابط رسمی و بازرگانی است.

همچنین اکثر مردم این سرزمین، تاجیک و اقلیتی ازبک و روس تبار هستند و اکثریت مردم، مسلمان و پیرو فقه حنفی هستند.

پایتخت این کشور کوهستانی، دوشنبه است که نام‌های قدیمی آن "شومان"، "دوشنبه قلعه" و " استالین آباد" بوده است.

دوشنبه قلعه که در سال 1924 میلادی به شهر تبدیل شد در حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد که بخشی از آن به عنوان مهاجر کاری در روسیه بسر می‌برند.

خیابان‌ها و اماکن دوشنبه به نام مشاهیر علم و ادب فارسی زبان همچون رودکی، فردوسی، سعدی شیرازی، حافظ شیرازی، سینا، بیدل، تورسون زاده، عینی، لاهوتی و غیره نامگذاری شده است.

خیابان رودکی، اصلی ترین خیابان دوشنبه است که در مرکز شهر واقع شده و بیشتر اماکن اداری و تجاری و دانشگاه‌ها در آن قرار دارد.

این خیابان که بخشی از آن، گران قیمت ترین قسمت شهر را شامل می‌شود در حدود 10 کیلومتر طول دارد و شیک ترین خیابان دوشنبه محسوب می‌شود.

میدان "صدرالدین عینی" (نویسنده و ادیب معاصر تاجیک) یک سوی این خیابان و "باغ گیاهان" در سمت دیگر آن قرار دارد.

رودکی، خیابانی است با پیاده روهای وسیع و چنارهای بلند و جوان که شاخه هایشان از 2 طرف درهم فرورفته و منظره زیبایی را به وجود آورده است.

نظافت این شهر را رفتگرانی که بیشتر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، برعهده دارند و خیابان رودکی، تمیزترین مکان این شهر نیز محسوب می‌شود.

با وجود آنکه وضعیت آسفالت و روکش خیابان‌های این شهر در مجموع چندان مناسب نیست، ولی آسفالت این خیابان، از کیفیت خوب و بالایی برخوردار است.

در دوشنبه موتور سیکلتی وجود ندارد

در این خیابان امری که بیش از هر چیز دیگری جلوه گری می‌نماید، حرکت لاداهای روسی و همچنین عدم تردد موتورسیکلت است که بنظر می‌رسد استفاده از این وسیله نقلیه طرفدار چندانی ندارد.

قوانین راهنمایی و رانندگی در این شهر از سوی رانندگان به خوبی رعایت می‌شود که خود آنان، یکی از دلایل اصل این امر را سخت گیری شدید پلیس راهنمایی و رانندگی این شهر می‌دانند.

حمل و نقل مردم این شهر با اتومبیل‌هایی شبیه به کاروان که در این جا به "مارشوتکه" معروف است، صورت می‌گیرد که سوار و پیاده شدن به آنها بسیار سخت و مشکل است.

سیستم حمل ونقل عمومی این شهر قادر به پاسخگوی جمعیت آن نیست به نحوی که مسافران، همواره مدت زمان زیادی را برای سوار شدن به اتوبوس سپری می‌کنند و از اینرو به ندرت اتوبوس برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته جالبی که به نظر می رسد وجود اتوبوس‌های برقی باقی مانده از دوران شوروی است که همچنان در خیابان‌های این شهر به ویژه خیابان رودکی تردد دارند.

در حاشیه خیابان رودکی میدان صدرالدین عینی، موزه "بهزاد"، مهمانخانه های "تاجیکستان"، "پایتخت" و "اوستا"، "وخش"، "پایتخت"، "سیرنا" بازار صدبرگ" قرار دارد.
 
تکدی گری در این شهر امری کمابیش رایج است و بیشتر توسط کسانی که از خارج از دوشنبه به آن وارد شده‌اند، انجام می‌گیرد.

بطور کلی سطح اقتصادی مردم در کشور تاجیکستان پایین است و اختلاف طبقاتی شدیدی وجود دارد ولی نکته جالب کارکردن زنان دوشادوش مردان در بازارها و مغازه‌ها است، زیرا بدون آن امرار معاش برای خانواده‌ها بسیار سخت است.
 
همچنین مردم دوشنبه، مردمی بسیار صبور و آرام هستند و خیلی بندرت دعوا و درگیری در این شهر دیده می‌شود.

علاوه بر بانک‌ها و مراکز تجاری و اقتصادی، کاخ ریاست جمهوری، ساختمان پارلمان، وزارتخانه‌های امور خارجه، کشاورزی، فرهنگ و عدلیه، سازمان مبارزه با فساد اداری، دانشگاه ملی، دانشگاه آموزگاری، دانشگاه طبی، آکادمی علوم، کاخ جامی، مرکز تحقیقات و مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، تلویزیون "سفینه"، انستیتوی میراث خطی و خاورشناسی، میدان امیر اسماعیل سامانی ( موسس سلسله سامانیان که تندیس آن نیز وجود دارد)، کتابخانه ملی، کتابخانه فردوسی، "باغ رودکی" ( که تندیس این شاعر فارسی گوی نیز در آن قرار دارد)، شهرداری دوشنبه، "کاخ وحدت"، " باغ گیاهان" و غیره وجود دارد.

وجه تسمیه خیابان رودکی با توجه به علاقه و شوق تاجیکان به  "ابوعبدالله جعفربن محمدبن حکیم‌بن عبدالرحمن‌بن آدم رودکی" زاده اواسط قرن سوم هجری قمری از شاعران ایرانی دورهٔ سامانی در سدهٔ چهارم هجری قمری برمی‌گردد.

این شاعر نابینا در روستایی به نام بَنُج رودک (پنجکنت در تاجیکستان امروزی) در ناحیه رودک در نزدیکی نخشب و سمرقند به دنیا آمد.

رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند.

وی در دربار "امیر نصر سامانی" بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد و گفته می‌شود، رودکی در حدود 100 هزار بیت شعر سروده است و درموسیقی، ترجمه و آواز نیز دستی داشته ‌است.

انتهای پیام/م

نمایش «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن

خبرگزاری فارس: فیلم‌های «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن نمایش داده می‌شوند.

خبرگزاری فارس: نمایش «اتوبوس شب» و «موج زنده» در دانشگاه لندن

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، اولین جلسه نمایش فیلم دانشکده مطالعات شرقی و افریقایی دانشگاه لندن، اختصاص به فیلم «اتوبوس شب» کاری از کیومرث پوراحمد با فیلم‌نامه مشترکی از حبیب احمدزاده خواهد داشت که قرار است ساعت 19 بعدازظهر دوشنبه 12 دسامبر در محل این دانشگاه به نمایش گذاشته شود.

در برنامه ماهانه بعدی پخش فیلم، مستند «موج زنده» به کارگردانی حبیب احمدزاده که درباره فاجعه سقوط ایرباس به دست نیروی دریایی آمریکا ساخته شده، به نمایش درخواهد آمد.

سومین برنامه هم اختصاص به نمایش «جشن کشتی دوستی» خواهد داشت. این فیلم در مورد آیین برگزاری متفاوت سی امین سالگرد جنگ در دو شهر مرزی ایران است که برای اولین بار به دعوت مردم آبادان و خرمشهر از کودکان عراقی شهرهای بصره و فاو، مراسم جشن کشتی دوستی بین کودکان دو ملت بر روی رودخانه مرزی اروند رود برگزار شد.

هر سه اثر از تولیدات سیما فیلم و شبکه دوم سیما است که زیرنویس و ارائه آن به دانشگاه لندن، با همکاری انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس صورت گرفته است.

فیلم اتوبوس شب بر اساس داستان «سی و نه و یک اسیر» از مجموعه «داستان‌های شهر جنگی» حبیب احمد‌زاده است که این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به چاپ هفدهم رسیده است.

انتهای پیام/

شنبه 19 آذر 1390

غرش دوباره مرد اول کاراکاس

نویسنده: مینا ب   

چاوز و انتخابات سال 2012
غرش دوباره مرد اول کاراکاس

خبرگزاری فارس:رئیس جمهور ونزوئلا با پشتوانه مردمی خود قصد دارد همچنان در راس معادلات سیاسی کاراکاس باقی بماند.در این خصوص ایالات متحده نیز به تقابل خود با هوگو چاوز ادامه می‌دهد.با این حال چاوز انگیزه زیادی جهت ادامه حضور در قدرت دارد

خبرگزاری فارس: غرش دوباره مرد اول کاراکاس

رئیس جمهور ونزوئلا با پشتوانه مردمی خود قصد دارد همچنان در راس معادلات سیاسی کاراکاس باقی بماند.در این خصوص ایالات متحده نیز به تقابل خود با هوگو چاوز ادامه می‌دهد.با این حال چاوز انگیزه زیادی جهت ادامه حضور در قدرت دارد .او نه تنها خود را برنده انتخابات سال 2012 می داند،بلکه خواستار حضور در قدرت تا سال 2031 میلادی است.
رئیس جمهوری ونزوئلا اظهار داشته است که قصد دارد تا سال 2031 در سمت ریاست جمهوری ونزوئلا باقی بماند. چاوز در دیدار با عده‌ای از دانشجویان گفته است که پیش از این قصد داشته در سال 2021 از سمت ریاست جمهوری کنار برود اما از زمانی که اپوزیسیون ادعا کرده «چاور در حال مردن است»، برنامه خود را تغییر داده است و می خواهد در راس معادلات اجرایی کشورش حضوری فعال داشته باشد .
چاوز ابراز اطمینان کرد که در انتخابات آتی ریاست جمهوری در اکتبر 2012 به طور قاطع پیروز شود. بر این اساس انتخابات آتی به دنبال روند تعمیق انقلاب سوسیالیستی برگزار خواهد شد.
مردم ونزوئلا برای ابراز حمایت از هوگو چاوز جهت شرکت در انتخابات سال 2012 تجمع کردند.هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای ابراز حمایت از رئیس جمهور «هوگو چاوز» و برنامه او برای شرکت در انتخاب مجدد در سال آینده تجمع کردند. تجمع روز یک‌شنبه یکی از رویدادهای مردمی کمی بود که چاوز 57 ساله پس از بهبودی بیماری سرطان، در ماه‌های اخیر شرکت کرده بود. او عهد کرده است در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 پیروز شود و یک دوره 6 ساله دیگر را جهت تلاش برای سوق دادن ونزوئلا به سوی جامعه گرایی آغاز کند. چاوز مردم ونزوئلا را به تجمع دعوت می‌کرد تا در انتظار مبارزه سختی در سال آینده باشند. وی اظهار داشت مردم ونزوئلا باید افراد مردد را به رای دادن به چاوز تشویق کنند تا اینکه با نامزد تحت حمایت که می‌تواند برنامه‌های اجتماعی او برای فقرا را مختل سازد به مخالفت بپردازند.احزاب مخالف طرح مقدماتی را برای ماه فوریه جهت انتخاب یک نامزد ریاست جمهوری مشترک برنامه ریزی کردند.چاوز در خصوص شرکت خود در انتخابات می گوید:
« سوسیالیسم، سوسیالیسم و بار دیگر سوسیالیسم. ما باید مبارزه با چالش‌های اجتماعی مانند، خشونت، بزهکاری، بی‌عدالتی و خودپرستی را که از گذشته به ارث برده‌ایم، افزایش دهیم. »
این در حالی‌است که ایالات متحده آمریکا به شدت از ادامه حضور چاوز در ونزوئلا هراسان است و سعی دارد به هر نحو ممکن مانع از ادامه حضور وی در قدرت شود.بر اساس اسناد منتشر شده توسط «ویکی لیکس»، سفارت آمریکا در کاراکاس به حزب مخالف دولت AD (اقدام دموکراتیک) ونزوئلا کمک مالی کرده است.
دبیرکل این حزب مخالف دولت «هوگو چاوز»، این موضوع را تکذیب کرد و اظهار داشت: گزارش «ویکی لیکس» شامل نظرات سفیر وقت آمریکا در ونزوئلا نیست، بلکه گزارشی است که یکی از رایزن‌های سفارت آمریکا در سال 2006 تنظیم کرده است. «هنری راموس الوپ»، دبیرکل AD، در این رابطه توضیح داده است که روز 11 ماه مارس سال جاری میلادی دو تن از کارمندان سفارت آمریکا در کاراکاس درخواست کرده بودند با مسئول امور بین‌الملل حزب ملاقات کنند.
آنها در آن ملاقات درباره چنین گزارشی به مسئول امور بین‌الملل حزب ما هشدار داده بودند. دیپلمات‌های آمریکایی که بسیار مضطرب بودند، تاکید کردند که این گزارش‌ها نظر سفارت یا دولت آمریکا نیست. اقدام آمریکا در حمایت از احزاب و گروه‌های مخالف چاوز در ونزوئلا از زمان روی کار آمدن دولت مردمی وی آغاز شده و تا کنون نیز ادامه دارد. چاوز هم اکنون به شدت مراقب تحرکات ایالات متحده است تا مسئله ای مانند کودتای سال 2002 رخ ندهد.ایالات متحده بارها در صدد برکناری چاوز از طریق کودتا و ترور بر آمده اما هر بار در اهداف خود ناموفق بوده است .هوگوچاوز رئیس جمهور ونزوئلابه افشاگریهای خود علیه ایالات متحده آمریکا ادامه می دهد.اما این افشاگریها تنها به رئیس جمهور ونزوئلاختم نمی شود!این روزها بار دیگر همه از دخالت ایالات متحده آمریکا در کودتای ونزوئلاسخن می گویند.کودتایی که در آن چاوز برکنار و البته دوباره به کمک همراهانش به قدرت بازگشت.در این کودتا دولت جرج واکر بوش اهداف معینی را دنبال می کرد اما در نهایت نتوانست به آنچه می خواست دست پیدا کند.هم اکنون دولت باراک اوباما در صدد براندازی دولت چاوز با استناد به ابزارهای گوناگون از جمله تقویت مخالفان داخلی چاوز می باشد. یک محقق و نویسنده آمریکایی در تحقیقات خود نمایان ساخت، اینکه سازمان جاسوسی آمریکا جزئیات طرح کودتای آوریل 2002 را هفته ها پیش از وقوع آن در اختیار داشته است به این دلیل بوده است که افسران کودتاچی و عوامل سیا در امر توطئه با یکدیگر تعامل داشته اند. دکتر «اوا گولینگر»، نویسنده و وکیل آمریکایی ونزوئلایی تبار، با انتشار مقاله ای در پایگاه شخصی اش به افشای حقایق مربوط به کودتای 12 آوریل 2002 در ونزوئلاو تلاش برای ساقط نمودن دولت «هوگو چاوز » پرداخت. به نوشته خانم گولینگر، آنچه در این روز اتفاق افتاد، دقیق طراحی شده بود و عناصر شرکت کننده در آن، همان کسانی بودند که روابط تنگاتنگی با مقامات عالیه دولت ایالات متحده آمریکا داشتند. این نویسنده توانسته است به درستی اجزای حلقه کودتای سال 2002 را به یکدیگر ربط دهد و از دل آن دخالت مستقیم و بدون شک و شبهه ایالات متحده آمریکا استنباط نماید.در هر حال ایالات متحده آمریکا
نمی‌تواند دخالت خود را در کودتای کاراکاس انکار نماید.
این در حالی‌است که چاوز به شدت تحولات مربوط به آمریکای شمالی و دخالت واشنگتن در آمریکای لاتین را دنبال می کند.هدف مشترک دموکراتها و جمهوریخواهان ایالات متحده آمریکا سرکوب دولت هوگوچاوزو بازگرداندن آمریکای جنوبی و مرکزی به دوران وابستگی است.
نویسنده : فرزین صارمی
منبع : روزنامه رسالت 19/09/1390
انتهای پیام /
 

ایمیل‌های سازمان گلوس فاش کرد؛
رشوه آمریکا به سازمان ناظر بر انتخابات روسیه برای گزارش تخلف انتخاباتی

خبرگزاری فارس: افشای رد و بدل شدن چند ایمیل بین وزارت امور خارجه آمریکا و سازمان "گلوس"، سازمان مستقل ناظر بر انتخاب روسیه چند روز پیش از انتخابات دوما، روابط آمریکا و روسیه را در خطر تیرگی شدید قرار داده است.

خبرگزاری فارس: رشوه آمریکا به سازمان ناظر بر انتخابات روسیه برای گزارش تخلف انتخاباتی

به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، افشای رد و بدل شدن چند ایمیل بین وزارت امور خارجه آمریکا و سازمان "گلوس"، سازمان مستقل ناظر بر انتخاب  روسیه چند روز پیش از  انتخابات دوما، روابط آمریکا و روسیه را در خطر تیرگی شدید قرار داده است.
 
بنابراین گزارش، پیش از آن که حتی یک رای به صندوق انداخته شود، یک سلسله اتفاقات ثابت کرد که برخی دول خارجی قصد دارند در روند این انتخابات اخلال ایجاد کنند.
 
گلوس که یک سازمان ناظر مستقل انتخاباتی است، 10 سال است که بر انتخابات مختلف روسیه نظارت دارد. این سازمان هفته گذشته به خاطر انتشار برخی نظرسنجی‌های انتخاباتی در زمان ممنوعیت آن 30 هزار روبل جریمه شد. در روسیه 5 روز مانده به انتخابات انتشار نتایج نظرسنجی‌ها ممنوع است.
 
اکنون برخی از مقامات دومای روسیه بر این باورند که دادستانی روسیه باید تحقیقاتی را در خصوص دریافت پول توسط گلوس از "سازمان‌های خارجی" با هدف تاثیرگذاری بر روند انتخابات تحقیق کند.
 
پایگاه خبری روسی "لایف‌نیوز" روز جمعه متن ایمیل‌هایی را منتشر کرده است که حاوی مکاتبات بین وزارت امور خارجه ایالات متحده و گلوس بوده‌اند. در این ایمیل‌ها جزئیات پرداخت پول از سوی وزارت خارجه آمریکا به گلوس برای منحرف کردن روند رای‌گیری از مسیر خود مشخص شده است. لایف‌نیور ادعا می‌کند که به 60 مگابایت از مکاتبات گلوس دسترسی پیدا کرده است. گلوس همواره ادعا می‌کرد که یک موسسه مستقل است.
 
بنابر گزارش فوق، یکی از این نامه‌ها که از سوی "یولیا کاستکینا"، تحلیلگر مالی  USAID برای گلوس ارسال شده است دقیقا شبیه به یک فهرست سفارشات است. در این نامه فهرستی از مستنداتی ارائه شده که USAID از گلوس تقاضا کرده است. در نامه‌های دیگر در خصوص شرایط کار نیز بحث شده است. در یکی از نامه‌ها این سوال مطرح شده است که برای "پیدا کردن یک نقض جعلی قانون انتخابات" چه میزان پول پرداخت خواهد شد؟
 
بنابراین گزارش، در شرایطی که ایالات متحده در مشکلات اقتصادی دست و پا می‌زند، این کشور از اعطای پول به سازمان‌های غیردولتی روس با هدف آنچه ارتقای انتخابات خوانده می‌شود و افشای آن ابایی ندارند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا حتی پیش از آنکه سازمان‌های ناظر روسی گزارش خود را در خصوص انتخابات منتشر کنند دست به انتقاد از آن زد. البته ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه نیز پاسخ‌های تندی برای خانم کلینتون در چنته داشت.
 
گفتنی است مشاجرات شدید بین روسیه و آمریکا بر سر مساله انتخابات با مشاجره بر سر سپر دفاع موشکی ناتو همراه شده و به نظر می‌رسد که دکمه‌ای که برای از سر گیری روابط بین آمریکا و روسیه فشرده شد، هیچ اثری نداشته است.
 
انتهای پیام/ک.ص

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :