تبلیغات
وبلاگ خبر رسان - مطالب هفته دوم آبان 1390

وبلاگ خبر رسان

هیچ موقع نگفتم علی حسینی را به المپیک لندن می‌رسانم
رضازاده: به خاطر دیابت و فشارخون به المپیک نرفتم نه پایان دوره مرادی

خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون وزنه برداری گفت: به خاطر دیابت و فشار خون از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده و به المپیک نرفتم و این امر ارتباطی به پایان حضور مرادی در فدارسیون نداشت.

خبرگزاری فارس: رضازاده: به خاطر دیابت و فشارخون به المپیک نرفتم نه پایان دوره مرادی

حسین رضازاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبری فارس «توانا»، در آستانه آغاز رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان 2011 پاریس اظهار داشت: ملی‌پوشان پس از 8 ماه اردوی شبانه‌روزی از آمادگی بسیار خوبی برخوردار هستند.

وی در مورد برگزاری اجلاس سالیانه جهانی ادامه داد: قرار است در جریان اجلاس فدراسیون جهانی با تاماش آیان، رئیس فدراسیون جهانی و هیئت رئیسه فدراسیون جهانی در مورد انتخاب میزبان‌های سال آینده رقابت‌های وزنه برداری و مسابقات المپیک دیدار و گفت و گو کنم. همچنین در مورد برگزاری اردوهای مشترک و دعوت برای حضور در رقابت‌های بین المللی با رؤسای فدراسیون‌های مختلف نیز به مذاکره می‌پردازم.

رضازاده در مورد ارزیابی‌اش از عملکرد ملی پوشان وزنه برداری گفت: برنامه‌ریزی ما قرار گرفتن در بین 6 کشور برتر جهان و کسب سهمیه‌های کامل المپیک است. اگر هم روی سکو برویم برای اولین بار است که در تاریخ وزنه‌برداری ایران این اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: برای کسب مدال روی 2 تا 3 نفر از ملی‌پوشان حساب باز کرده‌ایم اما پیش بینی کردن رنگ مدال ها سخت است چرا که مسابقات جهانی است و 103 کشور برای حضور در رقابـت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

رضازاده از چین، روسیه، ترکیه و لهستان به عنوان رقبای اصلی کشورمان در راه قهرمانی یاد کرده و در مورد احتمال رکورد شکنی بهداد سلیمی در این رقابت‌ها یادآور شد: برای بهداد چه مدال طلا بگیرد و چه رکورد جهان را بزند، پاداش خوبی در نظر گرفته‌ایم تا با این کار بتوانیم روحیه و انگیزه مضاعفی به سلیمی قبل از رقابتی که خواهد داشت، ببخشیم. اسپانسرهای مختلف در همین راه اعلام آمادگی کرده‌اند که امیدوارم قول‌های آنها عملی شود.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد پیشنهاد جایزه 300 میلیونی برای قهرمانان المپیک گفت: در این زمینه تصمیم گیرنده نهایی مسئولان وزارت ورزش هستند. در هر حال معتقدم که مدال المپیک بسیار ارزشمند است و اگر مبلغ جایزه بیشتر شود این کار برای روحیه دادن به ورزشکاران خوب است. بین ورزشکاران مثالی است که می‌گویند "10 طلای مسابقات قهرمانی جهان با یک مدال المپیک برابر است" و این نشان از اهمیت این مسابقات دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه هنوز در سبک وزن نتوانسته‌ایم به قدرت کافی برسیم، آیا امروز به جایی رسیده‌ایم که بتوانیم قهرمان جهان شویم تصریح کرد:‌ این هدف تمام کشورهای شرکت کننده است. کشوری مانند چین که ابرقدرت وزنه برداری جهان و قهرمان این رشته است در سنگین وزن ضعیف است و فقط تا 85 کیلوگرم وزنه‌بردار دارد اما ما در ایران در میان وزن و سنگین وزن قدرتمند هستیم. در حال حاضر نیز در سبک وزن هم حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

رضازاده در خصوص آغاز کار وزنه‌برداران ایران با سجاد بهروزی گفت: سجاد از لحاظ رکوردی بین 5 نفر برتر دنیاست. وزنه برداری رکوری است و ما به وی امیدواریم. امتیاز بهروزی اگر روی سکو هم نرود می‌تواند برای تیم ملی بسیار حائز اهمیت باشد.

وی در مورد مصاحبه علی مرادی که در گفت و گویی عنوان کرده بود "رضازاده دیگر نتوانست پس از من به المپیک برود"، گفت: بعد از دوران مرادی، دیگر دوران قهرمانی‌ام تمام شده بود و مریض شده بودم. هرچند که تا آن زمان هم مدال‌های بسیاری را کسب کردم. مگر قرار بود من تا چند سالگی وزنه بزنم و قهرمان جهان شوم؟

قهرمان وزنه‌برداری المپیک ادامه داد: در آن زمان دیابت و فشار خون عامل اصلی عدم حضورم در رقابت‌ها شد. مگر یک ورزشکار حرفه‌ای باید تا چند سالگی مدال بگیرد؟ خدا را شکر می‌کنم که با عنایتی که به من داشت در جوانی و تا سن 28 سالگی مدال المپیک گرفته و رکورد جهان را از خود برجای گذاشتم.

وی یادآور شد: برای موفقیت وزنه‌برداری تلاش می‌‌کنم و هیچکس هم نمی‌تواند جلوی من را بگیرد. در حال حاضر هم به موفقیت وزنه برداری ایران تمرکز کرده‌ام و ترجیح می‌دهم پاسخ آقایان را ندهم.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد صحبت‌های پدر سعید علی حسینی، مبنی بر اینکه رضازاده دروغ می‌گوید، گفت: دراین مورد به کمیته ملی المپیک و آقای افشارزاده اختیار تام دادیم تا از بودجه فدراسیون وزنه برداری به وکلای سعید پرداخته شود. در این مورد نامه زده‌ایم و اسنادش هم موجود است.

وی افزود: من هیچ جا نگفتم که علی حسینی را به المپیک لندن می‌رسانم. المپیک لندن سال آینده است و من هیچگاه چنین صحبتی نکردم.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000277

آمریکا به جنگ توئیتری با طالبان می‌رود

خبرگزاری فارس: نبرد «توئیتری» میان نیروهای آمریکایی و اعضای طالبان بعد جدیدی از درگیری آمریکا را در افغانستان افشا می‌کند.

خبرگزاری فارس: آمریکا به جنگ توئیتری با طالبان می‌رود

به گزارش فارس، «سی ان ان» در مقاله‌ای به قلم «چارلی کیز» نویسنده ارشد «امنیت ملی» به تحلیل جنگ توئیتری میان آمریکا و طالبانو تقابل اطلاعاتی دو طرف با استفاده از این شبکه اجتماعی پرداخت.
 
بیت‌های اطلاعات (و نه تنها گلوله و بمب) در جنگ افغانستان سهیم هستند. نیروهای آمریکایی ترسیدند در جنگ اطلاعاتی علیه طالبانشکست بخورند؛ بنابراین اکنون از طریق «توئیتر» به این جنگ پاسخ می‌دهند: با استفاده از آن پیام‌های کوچک 140 کاراکتری، سوی دیگر داستان را تعریف می‌کنند. سرهنگ دوم «جیمی کامینگز» می‌گوید: «طالبان دائماً اطلاعات و تبلیغات غلط را منتشر می‌کرد. بخشی از این اطلاعات آن چنان اشتباه بود که در نهایت مجبور شدیم [با «طالبان»] درگیر شویم و با حقایق از اطلاعات خود حمایت کنیم.» این وابستگی جدید به همه رسانه‌های اجتماعی، سریع و ارزان است. «کامینگز» در ایمیلی به «سی ان ان» گفت: «این کار باعث می‌شود بتوانیم طرفداران خود را همواره مطلع و همچنین اطلاعات دشمن را محدود کنیم.»
 
* گزارش‌های طالباناز طریق اکانت «توئیتر»
 
مشاهده تأثیر همه روزه این اقدامات آسان است. اکانت «توئیتری»  که مدام گزارش‌هایی را به سود طالبان منتشر و اطلاعاتی را در مورد یک موفقیت بزرگ در میدان جنگ در بوق و کرنا می‌کند. این کاربر می‌نویسد: «مجاهدین در «کنر» یک بالگرد آمریکایی را منهدم کردند.»
 
* پاسخ آمریکا به گزارش‌های «توئیتری»  طالبان
 
اما در سوی دیگر در دفتر «نیروهای بین المللی کمک به امنیت»، متخصصین رسانه‌های اجتماعی نیز این داستان را در اکانت «توئیتر» خود دنبال می‌کنند. «توئیتر» آن‌ها این جواب را می‌نویسد: «هیچ گزارشی از گم شدن یک بالگرد در دست نیست. گزارش‌های طالبان را جدی نگیرید.» و بعدها می‌نویسد: «گزارش‌ها پیرامون سقوط بالگرد [آمریکایی] نادرست بوده است.»
 
* آمار طالباناز تلفات نیروهای آمریکایی
 
«کامینگز» به شوخی می‌گوید که طالبان همواره به انتشار گزارش‌‌های به شدت مبالغه‌آمیز ادامه می‌دهد. «ما به طور معمول هر روز 20 تانک و 30 نفر را از دست می‌دهیم؛ اگر [اخبار] طالبان را دنبال کنید. باید آن چه [اخباری] را که پاسخ می‌دهیم، خود انتخاب کنیم.» حمله ماه گذشته به سفارت‌های آمریکا و «ناتو» در کابل نقطه عطفی بود.
 
* تصمیم آمریکا به مقابله اطلاعاتی با «طالبان»
 
«کامینگز» می‌گوید: «افراد ما در مورد آن چه طالبان می‌نوشت اطلاعاتی را به ما می‌دادند.» سایت‌های تحت رهبری «طالبان»، علاوه بر ادعاهای دروغین در مورد تلفات آمریکا، سربازان این کشور را تجاوزگر و بزدل می‌خواندند. «این اطلاعات بسیار نادرست بود؛ و به ما فهماند که باید درگیر شویم و این اطلاعات را از بین ببریم.»
 
* دفتر «نیروهای بین المللی کمک به امنیت» مسئول پاسخ به پیام‌های «توئیتری»  «طالبان»
 
«کامینگز» می‌گوید او و دیگر اعضای تیم امور عمومی در یک اتاق بزرگ در دفتر «نیروهای بین المللی کمک به امنیت» با هم کار می‌کنند. زمانی که طرف دیگر پیامی را در «توئیتر» منتشر می‌کند، یک بحث عمومی آغاز و در مورد شیوه واکنش به این پیام تصمیم‌گیری می‌شود. سپس دو عضو ارتش که کاملاً مختص رسانه‌های اجتماعی هستند، جوابی را به پیام «توئیتری»  طرف دیگر می‌نویسند و ارسال می‌کنند.
 
«کامینگز» می‌گوید: «توانایی در رسیدن به نسل جوان و آگاه کردن آنان نقش کلیدی دارد. امروزه نسل جوان یکی از سنگ بناهای موفقیت در آینده در افغانستان است.» با این حال برخی متخصیین در مورد دوئل اطلاعاتی میان نیروهای آمریکایی و دشمنانشان مردد هستند.
 
* وجود اطلاعات بیش از حد در «توئیتر» ارزیابی و استفاده از پیام‌ها را دشوار می‌کند
 
«مارتین ایروین» عضو «دانشگاه جورج تاون» می‌گوید ارزیابی این «ارتباطات ریز اجتماعی» دشوار است. وی از دفتر خود در واشینگتن می‌گوید: «آن قدر اطلاعات اضافی در «توئیتر» وجود دارد که مشکل می‌توان فهمید که آیا هیچ مقداری از این اطلاعات به مقصد می‌رسد یا خیر.» «ایروین» استاد ارتباطات، فرهنگ و فناوری است؛ او این سؤال را مطرح می‌کند که چه تعداد از مردم افغانستان صاحب تلفن همراه و یا رایانه‌های دارای اینترنت هستند.
 
* نبرد ساعت به ساعت میان نیروهای آمریکایی و طالبان در «توئیتر» روز به روز شدیدتر می‌شود
 
«نیروهای کمک‌های امنیتی بین‌الملل» ادعا می‌کنند بیش از 14000 کاربر «توئیتر» پیام‌های حسابشان را دنبال می‌کنند؛ آماری که البته شامل اعضای «طالبان»، روزنامه‌نگاران محلی و مردم عادی می‌شود. و این نبرد ساعتی، اگر نگوییم دقیقه به دقیقه، میان نیروهای آمریکایی و دشمنان آن‌ها تازه در حال گرم‌تر شدن است؛ این نبرد درس‌هایی را دربر دارد که می‌توان از آن‌ها در تقابل‌های آینده نیز استفاده نمود. «کامینگز» می‌گوید: «ما معتقدیم که تا کنون در فعالیت‌های اجتماعی روز افزون خود موفق بوده‌ایم. «نیروهای کمک‌های امنیتی بین‌الملل» (ناتو) همچنان به رشد و پیشرفت در این بخش از حوزه ارتباطات ادامه خواهند داد.»
 
 
انتهای پیام/100191/ج.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000316

تغذیه و سلامت خانواده/
کم‌خونی و افت قندخون قدرت حافظه را کم می کند

خبرگزاری فارس: یک کارشناس ارشد تغذیه گفت: کم خونی، فقر آهن و افت قند خون نقش مهمی در کاهش حافظه ایفا می‌کند همچنین نوسان قند خون نیز در کاهش حافظه مؤثر است.

خبرگزاری فارس: کم‌خونی و افت قندخون قدرت حافظه را کم می کند

میترا زراتی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»‌، اظهار داشت:‌ اسیدهای چرب امگا3 ، ویتامینAو C و روی در افزایش حافظه نقش مهمی برعهده دارند.

وی گفت: هویج یکی از منابع مهم ویتامینA است که می‌توان در رژیم غذایی روزانه آن را قرار داد و همچنین ویتامین C در مرکبات، مواد معدنی مانند «روی» در مغزهای گیاهی و آهن در حبوبات وجود دارد که نقش مهمی را در افزایش یادگیری و توان حافظه برعهده دارند.

این کارشناس ارشد تغذیه اشاره کرد:‌ کم خونی و فقر آهن نقش مهمی را در کاهش حافظه ایفا می‌کند همچنین نوسان قند خون نیز در کاهش حافظه مؤثر است.

*مصرف میوه‌های خشک از نوسانات قند خون پیشگیری می‌کند
----------------------------------------------------------------------------

زراتی بیان داشت: مصرف قندهای ساده مانند شکلات، آب نبات، تافی و بیسکویت‌های کرمدار موجب نوسان افت قند خون می‌شود و برای پیشگیری از افت قند خون می‌توان از میوه‌های خشک مانند برگ‌های هلو، برگه آلو، انجیر و کشمش در میان وعده مصرف کرد.

این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: کلسیم موجود در سفیده تخم‌مرغ نیز در افزایش حافظه نقش مهمی را برعهده دارد همچنین سفیده تخم مرغ سرشار از پروتیئن‌های آلی و آنزیم‌ است که برای سلول‌های مغزی بسیار ضروری است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900813000080

تورانیان در گفت‌وگو با فارس:
آغاز چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

خبرگزاری فارس: رئیس چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی ضمن اشاره به آغاز بکار این نمایشگاه گفت: این مراسم با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اساتید و روسای دانشگاه‌های کشور برگزار خواهد شد.

خبرگزاری فارس: آغاز چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

علی اکبر تورانیان رئیس چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی گفت: بیستم آبان روز افتتاحیه چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی خواهد بود که این مراسم در محل سالن گفت‌وگو از ساعت 10 صبح آغاز خواهد شد.

وی درباره مسئولین حاضر در این مراسم ادامه داد: این مراسم با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اساتید و روسای دانشگاه‌های کشور برگزار خواهد شد.

تورانیان در پاسخ به این پرسش که وزیر ارشاد در سفر حج به سر می‌برد آیا حضور وی قطعی خواهد بود، بیان کرد: وزیر ارشاد تا روز افتتاحیه به تهران می‌آید؛ وی پس از مناسک حج به کشور بازگشته و در مراسم افتتاحیه حاضر می‌شود.

رئیس چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی درباره جلسه با معاون فرهنگی وزیر ارشاد ابراز داشت: با بهمن دری هم مرتب در تعامل هستیم، تعامل خوب حاضر ما با وزارتخانه، سبب شده با هیچ مشکلی مواجه نباشیم.

تورانیان تاکید کرد: در چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی نزدیک به 350 ناشر ثبت‌نام کرده‌اند و اطلاع‌رسانی نمایشگاه امسال زمینه‌های برپایی نمایشگاه پرشور را فراهم آورده است.

به گفته وی، امسال تدارکات ویژه‌ای هم نسبت به خرید کتاب توسط دانشجویان و اساتید پیش‌بینی کرده‌ایم تا از این نمایشگاه کاملا تخصصی، دانشجویان بهره‌های لازم را ببرند.

رئیس چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی افزود: پیش بینی شده تا نمایشگاه برای عموم افراد قابل استفاده باشد؛ البته با تخفیف 20 درصد؛ البته سه فاکتور در این نمایشگاه لحاظ شده؛ نخست تجهیز کتابخانه‌های کشور با 50 درصد تخفیف، که 20 درصد یارانه وزارت ارشاد و 20 درصد توسط ناشرین تامین می‌شود؛ دانشجویان با 30 درصد تخفیف می‌توانند آثار مورد نیاز خود را تهیه کنند؛ 20درصد تخفیف به عامه مردم اختصاص دارد که توسط ناشران تامین خواهد شد.

تورانیان گفت: در چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی فروش ار طریق کد و شابک امکان‌پذیر است؛ سیستم عرضه کتاب در این نمایشگاه به شکل قفسه‌ای است و هر ناشری منحصرا کتاب خود را می‌تواند در غرفه خود ارائه کند.

وی درباره ساعات بازدید از نمایشگاه تصریح کرد: چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر دایر خواهد بود.

گفتنی است، چهارمین نمایشگاه کتاب دانشگاهی 25 تا 29 آبان در بوستان گفتگو برگزار می‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000168

الهیان در گفت‌وگو با فارس:
ماهیت دولت آمریکا تروریستی است/با پیگیری اسناد آمریکا را محکوم می‌کنیم

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه سندهای جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که دولت آمریکا یک تروریست واقعی است،‌ گفت: با توجه به این اسناد باید پرونده‌ ترورها و جنایت‌های آمریکا در مجامع بین‌المللی باز و به جرایم این کشور رسیدگی شود.

خبرگزاری فارس: ماهیت دولت آمریکا تروریستی است/با پیگیری اسناد آمریکا را محکوم می‌کنیم

زهره الهیان نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به 100 سند خدشه‌ ناپذیر جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات تروریستی آمریکا اظهار داشت: این اسناد که سندهای دخالت داشتن آمریکا و دست داشتن سرویس جاسوسی این کشور در ترورهای متعدد در منطقه است، نشان از این دارد که ماهیت آمریکا به عنوان یک تروریسم دولتی باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: لازم است تا پرونده‌ این ترورها و جنایت‌های این کشور در مجامع بین‌المللی باز شود و به با توجه به اسنادی که از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اعلام شد و در دست کشور ماست به این جرایم باید رسیدگی شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: باتوجه به اسناد جمهوری اسلامی ایران جرایم تروریستی آمریکا و اقدامات این کشور علیه بشریت و نقض حقوق بشر از سوی این کشور مدعی حقوق بشر محرز است و لازم است تا مجامع بین‌المللی به این جرایم رسیدگی کنند.
 
الهیان ادامه داد: دیگر دوران آن گذشته که آمریکا خود را محور حقوق بشر در جهان بداند و شعار مبارزه علیه تروریسم را به‌عنوان بهانه‌ای برای مداخله نظامی در کشورهایی که منافع او ایجاب می‌کند، داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به این اسناد، جمهوری اسلامی ایران پیگیری جدی در رابطه با عملیات‌های ترور و موارد نقض حقوق بشر از سوی آمریکا را انجام می‌دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ترورهای متعدد در ایران به‌خصوص در دو سال اخیر و پس از فتنه ۸۸ را نشانی از تلاش آمریکا در  براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران دانست.

الهیان در پایان گفت:‌ پس از آنکه در جریان فتنه 88، آمریکا موفق نشد به اهداف خود برسد، برای ایجاد عملیات خرابکارانه و ترور با همکاری موساد، سیا و mi6 برنامه‌ریزی‌هایی داشت که بمب‌گذاری در استان سیستان‌ و بلوچستان و همچنین ترور دانشمندان هسته‌ای نمو‌نه‌هایی از این برنامه‌هاست که ان‌شاءالله پیگیری‌های لازم در این زمینه از سوی ایران صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000257

همکاری دختر رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان برای خارج کردن دارایی‌ها مبارک

خبرگزاری فارس: بازداشت یک شاهزاده سعودی در فرودگاه قاهره پرده از توطئه‌ای بزرگ بر داشت که نشان می‌دهد ، سرویس اطلاعات و امنیت رژیم سعودی درصدد خروج مخفیانه دارایی‌های خانواده مبارک از مصر است.

خبرگزاری فارس: همکاری دختر رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان برای خارج کردن دارایی‌ها مبارک

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی "صوت الامه"،‌ محمد عوض، نویسنده جهان عرب در مقاله‌ای پرده از توطئه و ترفند آل‌سعود و سرویس اطلاعات آنها جهت خروج دارایی‌های "حسنی مبارک"، رئیس جمهور مخلوع مصر برمی‌دارد.
محمد عوض می‌نویسد: شبکه عنکبوتی که مقامات سعودی مرتبط با خاندان آل سعود و دستگاه اطلاعات عربستان و سفارت این کشور در قاهره را و برخی از مسئولان فلسطینی و خانواده مبارک و یک شرکت ارتباطی بزرگ بین المللی از آن همسر یکی از شاهزاده‌های سعودی را دربرمی‌گیرد، درصدد خروج دارایی‌ها و اموال مبارک و خانواده‌اش از مصر هستند.
 
* دستگیری شاهزاده سعودی و تلاش برای خارج کردن محموله‌ای از فرودگاه
 
سر نخ این توطئه زمانی برملا شد که شاهزاده "لمیاء"، دختر شاهزاده "مقرن بن عبد العزیز آل سعود"، رئیس سرویس اطلاعات و جاسوسی عربستان تلاش داشت، محموله‌ای را از فرودگاه بین المللی قاهره و با استفاده از قوانین دیپلماتیک و تحت پوشش‌های دیپلماتیک مخفیانه و با کمک یک فلسطینی که "طارق محمود ابو فول" خوانده می‌شد، از مصر خارج کند.  
 
* برملا شدن توطئه‌ای بزرگ
 
این موضوع موجب تحقیقاتی شد که نتایج آن نشان داد، فعالیت‌هایی در مصر در جریان است که طی دو ماه‌ گذشته موفق شده صدها میلیارد جینه را از طریق فرودگاه‌های قاهره یا شرم الشیخ یا قایق‌های ویژه سلطنتی موجود در دریای سرخ از مصر خارج کند.  
 
* رابطه عمیق خاندان مبارک و آل سعود
 
اعضای این شبکه عجیب که هیچ‌کس از آن مطلع نبود، را فرزندان رئیس سرویس اطلاعات و جاسوسی عربستان یعنی شاهزاده لمیاء،‌ شاهزاده منصور و برخی از افسران سرویس اطلاعاتی این کشور که در مصر تحت عنوان صاحبان شرکت‌های تجاری و بازرگانی و تاجر و بازرگان مشغول به کار هستند، را تشکیل می‌دهند. از تحقیقات به عمل آمده آشکار شد که این افراد روابط بسیار نزدیک و مستحکمی با برخی از مدیران و روسای بلند پایه وزارت داخلی بطور عام و فرودگاه قاهره و بنادر مختلف مصر بطور خاص دارند و در این میان سفیر عربستان نقش مهمی را در این توطئه ایفا می‌کند و در واقع وی حلقه ارتباطی خاندان مبارک با دوستان و طرفدارانشان و سرویس‌های اطلاعاتی را بازی می‌کند و اینجاست که می‌توان به راز دیدارهای پی‌درپی سفیر عربستان در قاهره و شاهزاده منصور، پسر رئیس سرویس اطلاعات عربستان سعودی با مبارک در شرم الشیخ و پیش از بستری شدن در بیمارستان این شهر و نشست‌های آنها با علاء و جمال پسران مبارک پی‌برد.
 
* مشخص شدن ماهیت دیدارهای مکرر سفیر عربستان با مبارک

در واقع تمام این نشست‌ها و دیدارها به این جهت صورت می‌گرفت تا سفیر عربستان با استفاده‌ از راه‌های دیپلماتیک اقدام به خارج کردن اموال و دارایی‌ها و جواهرات خاندان مبارک تحت پوشش یک شرکت مصری‌-‌فلسطینی نماید که در قاهره فعالیت می‌کرد و عملا از طریق سفیر عربستان و همچنین فرزندان شاهزاده مقرن، بویژه شاهزاده لمیاء که همیشه در قاهره حضور داشت، از بنادر و فرودگاه‌های مصر دارایی‌های خاندان مبارک آرام و بی‌صدا به ریاض منتقل می‌شد.
 
* دست داشتن شاهزاده مقرن در توطئه
 
 همچنین مشخص شد که شاهزاده مقرن، رئیس سرویس اطلاعات عربستان شخصا با استفاده از مصونیت‌های دیپلماتیک دو جعبه حاوی جواهرات و عتیقه‌ها و آثار باستانی خاندان مبارک به عربستان سعودی منتقل شدند.
 
* تلاش برای تحت فشار گذاشتن شورای عالی نظامی مصر
 
دیگر جزییات این توطئه نشان می‌دهد که عربستان سعودی می‌بایست شورای عالی نظامی مصر را تحت فشار قرار داد تا به هر طریق ممکن موجبات آزادی حسنی مبارک و دو پسرش جمال و علاء را فراهم کند تا آنها به همراه خانواده‌های خود به عربستان سعودی یا امارات متحده عربی فرار کنند و شاید بهترین دلیل این مدعا درخواست سوزان مبارک از برخی سران عرب جهت تلاش و اقدام برای آزاد کردن مبارک و نجات وی از محاکمه پس از بستری شدن مبارک در بیمارستان شرم الشیخ است.
 
* شاهزاده لمیاء کیست

اما اگر بخواهیم از شاهزاده لمیاء، قهرمان این رسوایی بگوییم، باید گفت که وی سومین فرزند از هشت فرزند شاهزاده مقرن از همسر دوم او، شاهزاده "عبطاء بنت حمود بن فهد الجبر الرشید" است، لمیاء که هم اکنون در آستانه چهل سالگی است، خواهر شاهزادگان فیصل و منصور و ترکی و بندر (پسرها) و نوف و سارة و جواهر (دخترها) است و او که با شاهزاده "عبد العزیز بن مشعل بن سعود بن عبد العزیز" ازدواج کرده مالک شرکت ارتباطات "وای کول" است. وی به دلیل اختلافاتی که با عبد العزیز بن مشعل بن سعود پیدا کرد و پس از داشتن سه فرزند از همسرش جدا شد و همین عامل موجب مطرود شدن و تحت فشار قرار گرفتن وی توسط خاندان سلطنتی شد، این موضوع موجب بروز بحران‌های روحی و روانی در لمیاء شد و این یکی از دلایل اقامت مستمر و مداوم وی در قاهره بود.
 
* دوستی عمیق مقرن، حسین سالم و مبارک
 
همچنین گفتنی است، پدرش شاهزاده مقرن از دوستان بسیار نزدیک حسین سالم، سرمایه‌دار بزرگ و فراری مصر و دوست بسیار نزدیک حسنی مبارک است که با هم معاملات تسلیحاتی بسیاری انجام داده‌اند، به‌گونه‌ای که حسین سالم به دستور مستقیم مبارک قراردادهای تسلیحاتی برای عربستان منعقد و آنها را به ریاض منتقل می‌کرد و این نشان دهنده رابطه بسیار نزدیک مبارک با پادشاه عربستان است.
و سرانجام این‌که تحقیقات صورت گرفته برملا کرد که این دارایی‌ها فقط به ریاض منتقل نشده‌اند، بلکه به خاطر وجود "خالد"، پسر حسین سالم در لندن بخشی از این دارایی‌ها به انگلیس منتقل شدند تا در این کشور سرمایه‌گذاری شوند.
 
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000273

رئیس مرکز امور زنان در گفت‌‌وگو با فارس:
20 درصد خیرین مدرسه‌ساز از میان زنان کشور هستند

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: 20 درصد از خیرین مدرسه‌ساز را زنان تشکیل می‌دهند و با توجه به اینکه نیمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، می‌توانند نقش مهمی در انجام کارهای خیر و مدرسه‌سازی ایفا کرده و اعضای خانواده خود را به این کار تشویق کنند.

خبرگزاری فارس: 20 درصد خیرین مدرسه‌ساز از میان زنان کشور هستند

مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص نقش زنان در انجام کارهای خیر به‌خصوص مدرسه‌سازی اظهار داشت: مدرسه، خانه اجتماعی‌ شدن نسل کنونی است یعنی مهمترین مکانی است که می‌توانیم در آن اصول انسانی را به فرزندان خود بیاموزیم و تجربیات بشری ثابت کرده که بهترین سرمایه‌گذاری برای تعالی و توسعه یک جامعه مدرسه‌سازی است.

وی افزود: در هرم جمعیتی اکثر کشورها دانش‌آموزان بخش وسیعی را به خود اختصاص می‌دهند که کشور ایران نیز چنین وضعی دارد و باید توجه داشت که پراکندگی جغرافیایی و شرایط بومی و منطقه‌ای در کنار انبوه جمعیت دانش‌آموزان از عواملی است که ساخت و ساز مدرسه در کشور را ضروری می‌کند همچنین باید توجه داشت که اعتبارات دولت به تنهایی برای ساخت مدرسه در تمام نقاط کشور کافی نیست و نیازمند مشارکت مردم در امر مدرسه‌سازی هستیم.

مجتهدزاده با بیان اینکه نقش مشارکت‌های مردمی به ویژه خیرین در امر مدرسه‌سازی به حدی چشمگیر است که اگر کمک‌های مردم نبود، در بسیاری از مناطق کشور دانش‌آموزان از سواد محروم می‌ماندند، گفت: خیرین مدرسه‌ساز فضای رشد انسان‌های لایق را فراهم می‌کنند.

رئیس مرکز امور زنان ادامه داد: دشمن از چندین دهه پیش برای تخریب و تزلزل در سیستم آموزشی ایران برنامه‌ریزی کرده است و باید توجه داشت که آموزش دانش‌آموزان نیازمند ساخت و ساز مدرسه است؛ مرکز امور زنان و خانواده به عنوان عمده‌ترین متولی سیاست‌گذاری در حوزه زنان و خانواده، نقش زنان را در حوزه مدرسه‌سازی بسیار مهم می‌داند و باید گفت که زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه در انجام کارهای خیر و مدرسه‌سازی تأثیر مهمی را در نیم دیگر جامعه که مردان هستند، خواهند داشت.

وی عنوان کرد: اگر در یک خانواده، مادر خانه اقدام به مدرسه‌سازی و کارهای خیر کند، سایر اعضای خانواده به انجام چنین کارهایی تشویق می‌شوند و با توجه به اینکه در حدود 20 درصد از خیرین مدرسه‌ساز را زنان تشکیل می‌دهند، می‌توان گفت که آنها نقش مهمی را در این زمینه دارند و حتی زنانی که مستقیماً ‌خود به ساخت و ساز مدرسه مشغول نیستند، می‌توانند با تشویق همسران خود در این راه گام مهمی بردارند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000439

مرکز اتمی فولادی در پارچین/فضاسازی جدید غرب در آستانه گزارش آژانس

خبرگزاری فارس: دیپلمات‌های غربی در آستانه انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران با تشدید لحن خود و تکرار ادعاهای پیشین در حال فضاسازی علیه ایران هستند در حالی که اقدامات مشابه آنان تاکنون هیچ تاثیری بر روند هسته‌ای ایران نداشته است

خبرگزاری فارس: مرکز اتمی فولادی در پارچین/فضاسازی جدید غرب در آستانه گزارش آژانس

به گزارش فارس، مانند دفعات پیش، در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران محافل غربی بار دیگر حملات رسانه‌های و دیپلماتیک خود به ایران را افزایش دادند.

در حالی که رژیم صهیونیستی اخیرا اعلام کرد که موشک بالستیک جدیدی با قابلیت حمل کلاهک اتمی را از «سیستم پرتاب موشکی پایگاه پالماخین» آزمایش کرد و آژانس بدان هیچ توجه‌ای نکرد، روزنامه فرانسوی فیگارو، نیز اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی درصدد است تا درجدیدترین گزارش خود ایران را به صراحت به ساخت سلاح هسته ای متهم کند.

همزمان با انتشار این گزارش‌های رسانه‌ای، برخی دیپلمات‌ها در وین امروز در ادعایی جدید اعلام کردند که آژانس این هفته گزارشی منتشر می‌کند که حاوی دلایلی است که نشان می‌دهد ایران مرکز فولادی و بسیار بزرگ برای آزمایش‌ موادی منفجره ساخته است که برای سلاح‌های هسته‌ای به کار گرفته می‌شود.

این دیپلمات‌ها تمام ادعاهای خود را که در آن بسادگی به ایران اتهام می‌زنند بر اساس تصاویری ماهوراه‌ای اعلام کرده‌اند که توسط ماهواره از منطقه نظامی پارچین در نزدیکی تهران گرفته شده است.

چنین اتهاماتی، تهمت‌های جدیدی نیست و در چندین سال گذشته دولت‌های غربی و آمریکایی موارد مشابهی علیه ایران ذکر و ادعا کرده‌اند اما هیچ سندی که حتی بخشی از ادعای آنان را ثابت کنند ارائه نکرده‌اند.

در ادامه این دیپلمات‌ها اذعان کردند که هرچند در گزارش جدید آژانس تلاش شده است تردیدها درباره تلاش ایران برای رسیدن به سلاح تاکید شود ولی این گزارش مطلقا تاکید نمی‌کند که ایران چنین اقدامی انجام داده است.

هنوز از ادعا و تهمت بی‌مدرک و سند اخیر آمریکا درباره طرح هالیوودی ترور سفیر سعودی در آمریکا علیه ایران نگذشته است که قرار است با صدور گزارش جدید آژانس اتهامات هسته‌ای علیه ایران تکرار و تجدید شود.

در پی تشدید حملات رسانه‌ای به ایران، چین تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید با موضعی بی طرفانه به دنبال همکاری مثبت با ایران باشد. «هونگ لی» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید موضعی بی‌طرف و هدفمند اتخاذ کند و به دنبال همکاری مثبت با ایران برای شفاف شدن سوالات مشخص باشد.

انتهای پیام/.++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000494

پاشایی فام خبر داد:
مشارکت بانک سپه در توسعه میادین نفتی مشترک

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بانک سپه خبر از حضور بانک سپه در صنعت نفت داد و گفت: میدانهای مشترک با مشارکت بانک سپه توسعه پیدا کرده و نفت آن استخراج خواهد شد.

خبرگزاری فارس: مشارکت بانک سپه در توسعه میادین نفتی مشترک

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه رامین پاشایی فام در سمینار سراسری مدیران ارشد بانک سپه با بیان اینکه بانک سپه به دنبال جایگاه اصلی خود در بین بانک هاست، گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به دنبال روشهایی هستیم تا جایگاه بانک را ارتقا دهیم و بتوانیم رتبه بهتری را به دست آوریم.
رئیس هیات مدیره بانک سپه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص جهت­گیری بانک در اجرای طرح های کلیدی کشور گفت: جهت گیری بانک سپه نقش آفرینی در طرح های بزرگ کشور است، لذا با تلاش بیشتر همکاران در بانک سپه به دنبال آن هستیم تا هم برای بانک و هم برای کشور سودآوری داشته باشیم.
وی در ادامه با اشاره به حوزه­هایی که بانک سپه در آنها وارد شده و ارتباط با فعالیت های کلان اقتصادی کشور دارد افزود:حضور فعال در حوزه های نفتی همچون پروژه عظیم میادین مشترک، همچنین اجرای پل خلیج فارس از اقدامات بانک سپه در عرصه کلان اقتصادی برای نقش آفرینی بیشتر و پررنگ تر و کمک به تحقق اهداف استراتژیک دولت خدمتگزار است.
وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: احداث پل 2 کیلومتری خلیج فارس سرمایه گذاری 750 میلیون یورویی می خواهد تا آرزوی 50 ساله کشور برای دسترسی راحت­تر به این شاهراه محقق شود.
مدیرعامل در ادامه در خصوص عاملیت طرح ملی خرید تضمینی گندم و برنج افزود:
بانک سپه در طرح خرید تضمینی گندم و برنج موفقیت خوبی را به دست آورد و توانست خدمات درخور و شایسته ای به کشاورزان ارائه کند.
وی در ادامه سخنانش در سمینار مدیران ارشد اظهار داشت: بانک سپه به دنبال نوآوری، خلاقیت و کارهای جدید بوده چرا که کشور نیازمند توسعه است و بانک سپه قطعاً در این توسعه نقش آفرینی اساسی خواهد داشت.
پاشائی فام با اشاره به نقش آفرینی بانک سپه در توسعه اقتصادی کشور گفت: با وجود پتانسیل بالا در بانک سپه و با توجه به فضای رقابتی موجود، بانک توان آن را دارد تا جایگاه خود را در بین بانکها ارتقا دهد.
مدیرعامل بانک سپه افزود: با توجه به اقبال عمومی که از سوی دولت و مردم نسبت به بانک سپه وجود دارد، بی­شک تحقق اهداف مد نظر امکان پذیر خواهد بود.
پاشایی فام در ادامه با بیان اینکه بانک سپه اولین بانکی بود که از روش صکوک اجاره استفاده کرد اظهار داشت: بانک با استفاده از این روش توانست منابع قفل شده را تبدیل به صکوک اجاره کند و ظرف مدت 20 دقیقه، 108 میلیارد تومان از بازار سرمایه کشور جمع آوری کند.
رئیس هیات مدیره بانک با اشاره به اینکه اکثر دستگاه های اجرایی و وزارتخانه­ها بانک سپه را بانک موفقی می دانند و رضایت خوبی از بانک وجود دارد، افزود: بانک سپه در چارچوب رعایت قوانین و مقررات به دنبال آن است تا وضعیت خود را در رشد منابع بهتر کند.
دکتر پاشایی فام در ادامه سخنانش در خصوص ارتباط بانک سپه با وزارت نفت گفت: برای توسعه حوزه های نفتی پروژه های زیادی داریم و کارهای جدیدی را با این وزارتخانه شروع کرده­ایم و یا در حال بررسی داریم.
وی افزود: بانک سپه در عرصه نفتی پروژه های کم ریسک و پربازده ای را شروع کرده که آثار و برکات آن در آینده متوجه اقتصاد کشور خواهد شد.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000617

حجت‌الاسلام خسروپناه در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد؛
فعالیت فلسفه‌ستیزان در کشور/ تحول علوم‌انسانی با تحول در فلسفه

خبرگزاری فارس: رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از فعالیت جنبش‌های فلسفه‌ستیز در کشور خبر داد و ضمن تأکید بر ضرورت پرداختن به فلسفه‌های مضاف، تحول در علوم انسانی را بدون ایجاد تحول در فلسفه ناممکن دانست.

خبرگزاری فارس: فعالیت فلسفه‌ستیزان در کشور/ تحول علوم‌انسانی با تحول در فلسفه

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه باشگاه خبری فارس «توانا» گفت: ما در مؤسسه  دو سیاست را دنبال می‌‌کنیم: سیاست اول استمرار فعالیت‌های پژوهشی مدیریت قبلی مانند کارهایی از قبیل دوره‌های دکترا و احیای آثار ابوعلی‌سینا و انتشار نشریات است. این فعالیت‌ها باید تعمیق یابد و به فکر تسریع در این فعالیت‌ها هستیم.

* فلسفه‌های مضاف را پیگیری می‌کنیم

وی ادامه داد: سیاست دوم ما برگزاری طرح‌های نو و جدیدی است که امروزه کشور ما با آن رو در روست و نیازمند بحث‌هایی بزرگ مانند بحث در باب فلسفه‌های مضاف است.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران افزود: در راستای سیاست‌های مؤسسه، نشستی دو روزه به نام «فلسفه و علوم پایه» در این مؤسسه برگزار کردیم البته باید بگویم فلسفه و علوم پایه یعنی؛ ارتباط فلسفه با ریاضیات، فیزیک و زیست‌شناسی.
خسروپناه در ادامه افزود: مؤسسه فعالیت‌هایی در زمینه فلسفه و علوم انسانی انجام داده است زیرا می‌دانیم که امروزه یکی از نیازهای مسائل فرهنگی کشور ما نیاز به فلسفه و علوم انسانی است و پرداخت به این موضوع بدون تحول فلسفه امکان‌پذیر نیست و باید بدانیم که فعالیت بر روی این مطلب باید از صفر شروع شود و نیاز به سیاست‌هایی بلندمدت است.

* فلاسفه پیوند دهنده اساتید حوزه و دانشگاهند

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از اهداف ما این است که بتوانیم اساتید علوم انسانی و اساتید علوم پایه را در کنار اساتید فلسفه جمع کنیم تا تعاملی بین این دو دسته از اساتید برقرار کنیم؛ شاید که این مطلب وحدت بین حوزه و دانشگاه را بیشتر امکان‌پذیر کند.
خسروپناه درباره فعالیت‌های مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: با برقراری وحدت بین حوزه و دانشگاه می‌توانیم کارهای تازه‌ای انجام دهیم، مانند شناسایی دانشجویان مستعد دکترا و یا ایجاد پاسخی برای دانشجویان و اساتید فلسفه در این پژوهشکده.

* همایشی در باب «فلسفه هنر» برگزار می‌کنیم

خسروپناه در ادامه درباره اهداف مؤسسه حکمت و فلسفه درباره موضوع فلسفه و هنر گفت: ما در راستای اهدافمان در این مؤسسه جلسه‌های مختلفی درباره فلسفه هنر نیز برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم نشستی بزرگ در باب فلسفه هنر داشته باشیم.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران درباره بحث‌های آزاد و کرسی‌های آزاداندیشی در موسسه متبوع خود خاطرنشان کرد: در سایت مؤسسه بحث‌های آزادی برقرار شده است تا هر دانشجوی علاقه‌مندی بتواند در آن شرکت کند. همچنین در حال فراهم‌سازی کرسی‌های آزاداندیشی در باب فلسفه هستیم.

* فلسفه اقتصادی اسلامی را هدف قرار داده‌ایم

خسروپناه درباره علوم فلسفی گفت: تمام علوم انسانی مانند اقتصاد مبتنی بر مبانی خاص فلسفی هستند. ما در فلسفه اسلامی بسیار غنی هستیم و آنچه که مهم است این است که بتوانیم بین مبانی فلسفی و اقتصاد و دیگر علوم پیوند محکمی برقرار کنیم البته در این زمینه کارهای خوبی انجام داده‌ایم اما می‌دانیمکافی نیست زیرا هدف بزرگ ما رسیدن به فلسفه اقتصادی اسلامی است.

* آموزش فلسفه به دانش‌آموزان آموزش شیوه تفکر به آن‌هاست

خسروپناه درباره نظام آموزشی کشور و نقصان آموزش فلسفه گفت: نظام آموزشی در کشور ما از یک نقصانی برخوردار است و آن آسیب این است که قدرت تفکر و اندیشیدن را به دانش‌آموز نمی‌دهد و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه فلسفه برای کودکان، نوجوانان و جوانان گذاشته شود تا دانش‌آموزان چگونه اندیشیدن در مدرسه را یاد بگیرند.
وی در ادامه افزود: البته باید بگویم منظور من این مطلب نیست که کتاب فلسفه از کودکی به دانش‌آموزان تدریس شود بلکه منظور من این است که روش فلسفی در مدارس آموزش داده شود.

* جنبش‌های فلسفه‌ستیز در کشور فعال هستند

خسروپناه در انتها درباره جنبش‌های ضد فلسفی گفت: چندین جنبش ضد فلسفی در حال حاضر در کشور در حال فعالیت هستند که ما مشکلی با این جنبش‌ها نداریم زیرا هر چه با نگاه و تفکری خاص به مخالفت برانگیزند این مخالفت باعث بالندگی یک فکر و یا یک فلسفه می‌شود، البته رویکرد منفی که در این میان وجود دارد نگاه فلسفه‌ستیزی غیر مدللی است که عنوان می‌شود.
انتهای پیام/کمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900813000432

بخش دوم/
پیشینه مداخلات نظامی و تروریستی آمریکا در کشورهای مختلف

خبرگزاری فارس: نگاهی به مداخلات نظامی و تروریستی آمریکا در کشورهای مختلف نشان می‌دهد هدف آمریکا از اقدام به چنین مداخلاتی عمدتا حول دستیابی به منابع سایر کشورها یا جلوگیری از شکل‌گیری نظامی مستقل و غیر برده که بتواند مدل موفقی در مقابل سرمایه‌داری باشد، دور می‌زند.

کودکان جنگ ویتنام
کودکان جنگ ویتنام
-------------------------------

به گزارش فارس، "ویلیام بلوم"، تاریخدان آمریکایی، فعال سیاسی و منتقد سیاست‌های خارجی آمریکا است؛ این نویسنده در کتاب "کشتار امید" (killing hope) به شرح مداخلات مختلف آمریکا و سازمان سیا، اعم از نظامی، تروریستی، چنگ روانی و غیره در تقریبا 70 کشور مختلف از زمان جنگ جهانی دوم تا آخرین ویراست کتاب در سال 2004 پرداخته است؛ لحن جالب و علمی نویسنده، بسیاری از فعالان سیاسی و نویسندگان آمریکا از جمله "نوام چامسکی"، "گور ویدال"، "الیور استون"، "دکتر هلن کالدیکات" و غیره را به تحسین این نویسنده وتلاش‌های شجاعانه او برای پرده برداشتن از حقایق واداشته است. قصد داریم در بخش‌های مختلف این نوشتار، به صورت فهرست‌وار بعضی از کشورهایی که در این کتاب در مورد اقدامات تروریستی آمریکا و سازمان سیا در آنها صحبت شده است را ذکر کنیم. در بخش اول مقاله به کشورهای چین، ایتالیا، یونان، فیلیپین، کره جنوبی، آلبانی، آلمان، ایران و اندونزی پرداختیم؛ در قسمت دوم این مقاله، کشورهای گویان، ویتنام، کنگو و برزیل و دخالت‌های تروریستی، نظامی و روانی آمریکا در آنها مورد بررسی قرار می‌گیرند.  


* دخالت در انتخابات گویان به خاطر تشکیل جامعه غیرسرمایه‌داری
 
ـ گویان بریتانیا / جمهوری گویان؛ 64- 1953
"واشنگتن"، علیه سیاست های "جاگان" برای جایگزینی نظام سرمایه داری آمریکا بود. به مدت 11 سال دو تن از قدیمی ترین دموکراسی های جهان، یعنی "بریتانیای کبیر" و "آمریکا" تلاش های فراوانی انجام دادند تا مانع از به قدرت رسیدن رهبری شوند که در انتخاباتی دموکراتیک انتخاب شده بود. "چِدی جاگان" یک رهبر جهان سومی دیگر بود که سعی نمود بی طرف و مستقل بماند. وی سه بار در انتخابات پیروز شد. اگرچه وی یک چپ گرا بود (یعنی خیلی بیشتر از "سوکارنو" و "آربِنز") اما سیاست هایش انقلابی نبود. با این حال او مهره ای انگشت نما  بود زیرا "واشنگتن" را به شدت نگران ساخته بود؛ این نگرانی ناشی از قصد وی دایر بر ایجاد جامعه ای بود که به طور موفقیت آمیزی جایگزین مدل سرمایه داری شود. سرانجام بریتانیا و آمریکا با استفاده از انواع تاکتیک ها (از اعتصابات عمومی و شایعه پراکنی تا تروریسم و قانون گرایی بریتانیایی) "جاگان" را در سال 1964 کنار زدند. "جان، اف کندی" دستور برکناری وی را صادر کرده بود؛ چنان که "آیزنهاور" هم این کار را انجام داده بود. یکی دیگر از کشورهای غنی تر منطقه تحت حاکمیت "جارگان" در دهه 1980 یکی از فقیر ترین کشورها به شمار می رفت. صادرات عمده ی این کشور انسان بود!

* آمریکا و جنگ ویتنام 
 
ـ ویتنام؛ 73-1950
آمریکا پس از 23 سال اشغال و کشتن میلیون ها نفر، نیروهای نظامی اش را از ویتنام خارج کرد. بی ثباتی در این کشور با حمایت از فرانسوی ها (استعمارگران سابق و همدست ژاپنی ها) علیه "هو چی مین" و حامیان وی که همکاری نزدیکی با تلاش های جنگ "متحدین" داشته و آمریکایی ها را می ستودند آغاز شد. "هو چی مین" نوعی کمونیست به شمار می آمد. وی نامه های متعددی خطاب به "رییس جمهور ترومن" و "وزارت خارجه آمریکا" نوشت و در آنها از آمریکا برای کسب استقلال ویتنام از فرانسه و یافتن راه حلی صلح آمیز برای کشورش درخواست کمک نمود. اما کلیه درخواست های "هو چی مین" نادیده گرفته شدند. وی اعلامیه جدید استقلال ویتنام را به آمریکایی ها نمایاند، اعلامیه ای که با این جملات آغاز می شد: "تمام انسان ها برابر آفریده شده اند. پروردگار به آن ها شخصیت اعطا نموده است". اما این امر برای "واشنگتن" اهمیتی نداشت. "هو چی مین" نوعی کمونیست بود. آمریکا پس از 23 سال و بر جای گذاشتن میلیون ها کشته، نیروهای نظامی اش را از ویتنام خارج کرد. به عقیده اکثریت مردم آمریکا در جنگ ویتنام شکست خورد. اما "واشنگتن" با نابود کردن ویتنام و تباه کردن سرزمین و مردمان ویتنام برای چندین نسل، به هدف اصلی خود نائل شد: پیشگیری از آن چه می توانست اوجگیری توسعه ی مطلوب برای "آسیا" باشد. بالاخره "هو چی مین" به نوعی کمونیست بود.
   
* کودتایی آمریکایی برای روی کار آوردن فساد و تباهی

ـ کامبوج؛ 73-1955

آمریکا با دخالت در کامبوج و حمایت از "خمرهای سرخ" مصیبت های زیادی به این کشور وارد کرد."پرنس سیهانوک" یکی دیگر از رهبرانی بود که سودای دوستی با آمریکا در سر نداشت. پس از سال ها ایجاد تنش در رژیم "پرنس سیهانوک" (از قبیل دسیسه برای سوء قصد و بمباران های سری مفتضحانه "نیکسون/کیسینجر" در سال های 70-1969) سرانجام "واشنگتن" طی کودتایی در سال 1970 "سیهانوک" را سرنگون کرد. این سناریویی بود که باعث شد "پول پات" و "خِمِرهای سرخ" اش وارد مهلکه شوند. پنج سال پس از آن، "خمرها" قدرت را بدست گرفتند. اما پنج سال بمباران توسط آمریکایی ها اقتصاد سنتی کامبوج را به نابودی کشاند. کامبوج قدیم برای همیشه از بین رفت. "خمرهای سرخ" به طرزی باور نکردنی مصیبت های فراوانی بر این سرزمین بد اقبال وارد نمودند. جالب آن که آمریکا پس از شکست از "ویتنامی ها"، به حمایت نظامی و دیپلماتیک از "پول پات" پرداختند.

* ترور یک رهبر آزادی‌خواه به دستور آیزنهاور  

ـ کنگو / زئیر؛ 65-1960
دخالت آمریکا در "کنگو" منجر به رواج فساد و ظلم بر مردم این کشور شد. در ژوئن 1960، به دنبال استقلال از بلژیک، "پاتریس لومومبا" اولین نخست وزیر کنگو شد. اما بلژیک ثروت عظیم معدنی خود در استان "کاتانگا" را حفظ کرد؛ جایی که مقامات ارشد دولت "آیزنهاور" نیز در ثروت آن دست داشتند. "لومومبا" در مراسم "روز استقلال" و در حضور مقامات کشورهای خارجی خواستار آزادی اقتصادی و سیاسی کشورش (از بیگانگان) شد و فهرستی از بی عدالتی هایی که مالکین سفید پوست کشورش علیه بومیان روا داشته بودند بر شمرد. این مرد علنا یک "کمونیست" بود و سرانجام محکوم به سرنوشت بدی شد. یازده سال بعد استان "کاتانگا" جدا گردید و در ماه سپتامبر "لومومبا" به تحریک آمریکا توسط رییس جمهور عزل شد. وی در ژانویه سال 1961 در سوء قصدی به دستور مستقیم "دوایت آیزنهاور" کشته شد. پس از آن سال ها درگیری و آشوب داخلی کشور را فرا گرفت و "موبوتو سِسِ سِکو"، مردی که با سازمان جاسوسی آمریکا ("سیا") بیگانه نبود به قدرت رسید. "موبوتو" بیش از سی سال در کشور قدرت را در دست داشت، با چنان فساد و ظلمی که حتی اربابان او در "سیا" را نیز حیرت زده کرده بود. مردم زئیر علیرغم ثروت طبیعی سرشار کشور در فقر مطلق دست و پا می زدند، در حالی که "موبوتو" به یک مرد چند میلیاری تبدیل شده بود.

* رئیس جمهور برزیل سرنگون شد چون به بیگانگان باج نمی‌داد
 
ـ برزیل؛ 64-1961
آمریکا رییس جمهور برزیل را کنار زده و با دیکتاتور بعدی این کشور همکاری کرد. رییس جمهور "ژائو گولارت" متهم به این جرایم بود: اتخاذ موضع مستقل در سیاست خارجی، ادامه روابط با کشورهای سوسیالیستی و مخالفت با تحریم "کوبا"، دولت وی قانونی را به تصویب رساند که سود قابل انتقال شرکت های چندملیتی به خارج از کشور را محدود می کرد، یک شرکت فرعی "ITT" ملی شد، بعلاوه او اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را به پیش می برد. دادستان "رابرت کنِدی" از این امر ناراحت بود که "گولارت" کمونیست ها را در نهادهای دولتی به کار گرفته بود. اما این مرد طرفدار اصلاحات اساسی نبود. وی ملاکی میلیونر و کاتولیک بود که مدال "ویرجین" را به گردن می انداخت. اما این برای نجات وی کافی نبود. او در کودتایی نظامی در سال 1964 با دخالت مخفیانه و جدی آمریکا سرنگون شد. این روش رسمی واشنگتن بود... آری، متاسفانه دموکراسی در برزیل سرنگون شد... اما کشور از کمونیسم نیز نجات پیدا کرد. در 15 سال آتی تمام خصوصیات دیکتاتوری نظامی که آمریکای لاتین با آن آشنا بود (در برزیل) نهادینه شد: کنگره تعطیل شد، مخالفت سیاسی رو به زوال گذاشت، صدور "حکم بازداشت" قانونی برای جرایم سیاسی معلق گردید، انتقاد از رییس جمهور به حکم قانون ممنوع شد، اتحادیه های کارگری بدست عوامل دولتی تسخیر شدند، اعتراضات مردمی با شلیک پلیس و ارتش به جمعیت روبرو شد، خانه های روستائیان توسط حکومت به آتش کشیده می شدند، با کشیشان بد رفتاری می شد ... ناپدید شدن افراد، جوخه های مرگ، و بالاخره حد اعلای شکنجه و شرارت رواج یافت. دولت این برنامه های خود را "ترمیم اخلاقی برزیل" لقب داده بود.
"واشنگتن" از این وضعیت بسیار خشنود بود. برزیل با کوبا قطع رابطه نمود و به یکی از "مطمئن ترین متحدان آمریکا" در منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد.
 
انتهای قسمت دوم/ ادامه دارد...
/100209/د.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000510

با شعار «بازی، نمایش، اندیشه و بچه‌های ایران» در شهر همدان؛
جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فردا آغاز می‌شود

خبرگزاری فارس: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از فردا در شهر همدان آغاز به کار می‌کند.

خبرگزاری فارس: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فردا آغاز می‌شود

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از فردا 15 آبان با شعار «بازی، نمایش، اندیشه و بچه‌های ایران» در شهر همدان آغاز خواهد شد.
برنامه‌های جشنواره از صبح روز یکشنبه پانزدهم آبان با حرکت کارناوال عروسک‌های غول پیکر در سطح شهر به کارگردانی علیرضا دهقانی آغاز می‌شود.

مراسم افتتاحیه در عصر روز یکشنبه و شب عید خجسته قربان در سالن ورزشی پیام با برنامه‌های متنوع و حضور کودکان و خانواده‌ها و مسئولین استان همدان برگزار می‌شود. برنامه اجرای نمایش‌های جشنواره با نمایش‌های «پرندگان برای پرواز نیاز به کلاس درس ندارند» به کارگردانی محمد عاقبتی در سالن اصلی بوعلی سینا و در بخش ویژه، همچنین نمایش‌های « خاطرات بارون» به کارگردانی نیلز پیتر آندرلند از کشور نروژ در سالن پلاتو بوعلی سینا، «هی تو» به کارگردانی امید نیاز در سالن شهید آوینی و «به زیر پاهات نگاه کن» به کارگردانی مریم کاظمی در سالن فجر و در بخش بین‌الملل آغاز به کار می‌کند.

در همین روز نمایش «دختر انار» به کارگردانی محمدرضا وزیری در سالن مهدیه و در بخش مسابقه ایران اجرا می‌گردد. نمایش‌های جشنواره نیز با سه اجرا و در ساعت‌های10 صبح و 15،30 و 17،30 بعد از ظهر اجرا خواهند شد.
برنامه روز دوم جشنواره اجرای نمایش «سیب هفتم» به کارگردانی فرزاد لباسی در سالن اصلی بوعلی سینا، «ملاقات شنل قرمزی و گرگ بدجنس در ایستگاه اتوبوس» به کارگردانی حسین ابراهیمی در سالن مهدیه و در بخش مسابقه ایران خواهد بود.
نمایش‌های «قطرات کوچک» به کارگردانی گلیمو پاپا از کشور ایتالیا در سالن پلاتو بوعلی و «اسب و سیب و بهار» به کارگردانی آناهیتا غنی‌زاده در سالن شهید آوینی و «دختران باغ‌های قالی» به کارگردانی افسانه زمانی در سالن فجر و در بخش بین‌الملل اجرا خواهند رفت. در روز دوم جشنواره نمایش خیابانی «بازی عروسک‌ها» به کارگردانی علیرضا دهقانی در محوطه مجتمع بوعلی سینا اجرا می‌شود.

هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان 15 تا 20 آبان با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و با دبیری شهرام کرمی در این شهر برگزار می‌شود.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000863

سید حسن موسوی
تجمع دانشجویان امیرکبیر در حمایت از جنبش وال استریت

خبرگزاری فارس:

خبرگزاری فارس: تجمع دانشجویان امیرکبیر در حمایت از جنبش وال استریت

.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000903

اختلاف مقامات آمریکایی در مورد افغانستان
ژنرال آمریکایی به دلیل انتقاد از رئیس جمهور افغانستان برکنار شد

خبرگزاری فارس: فرمانده نیروهای ناتو معاون خود "پیتر فولر" را به دلیل اظهارات تند وی علیه حامد کرزی از کار برکنار کرد.

پیتر فولر ژنرال برکنار شده آمریکایی
پیتر فولر ژنرال برکنار شده آمریکایی
-------------------------------

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل به نقل از منابع خارجی، این ژنرال 2 ستاره آمریکایی روز پنجشنبه در مصاحبه با نشریه آمریکایی "پلیتیکو"، گفته بود که مقامات دولت افغانستان از واقعیت‌های این کشور فاصله دارند.

ژنرال فولر در این مصاحبه از اظهارات اخیر حامد کرزی که گفته بود در صورت آغاز جنگ بین آمریکا و پاکستان، کشورش از پاکستان حمایت خواهد کرد، نیز به شدت انتقاد کرد و اظهارات حامد کرزی را غیرقابل پیش‌بینی خواند.

ژنرال "جان‌آلن" فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان با اظهار تاسف از این سخنان، اظهارات ژنرال فولر را نامناسب خوانده و به ستایش از افغان‌ها پرداخته است.
وی همچنین دستور برکناری ژنرال فولر را صادر کرده است.
آیساف با انتشار بیانیه ای، خبر برکناری فولر را تائید کرده است.

حامد کرزی در اواخر ماه اکتبر در گفت‌وگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستان، بیان داشت: در صورتی که بین پاکستان و آمریکا جنگ آغاز شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد.
در عین حال سخنگوی رئیس جمهور افغانستان این سخنان را تحریف شده بیان کرد.

"کارل آیکن‌بیری" سفیر سابق آمریکا در کابل نیز 2 سال پیش، حامد کرزی را متحد غیرقابل اعتماد خوانده بود.

به نظر می‌رسد میان مقامات آمریکایی اختلاف نظرهای فراوانی در مورد افغانستان وجود دارد که هر از گاهی این اختلاف نظرها به رسانه‌ها کشانده می‌شود.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000708

وال‌استریت ژورنال:
مردم یونان امید چندانی به حل بحران یورو ندارند

خبرگزاری فارس: بسیاری از مردم یونان در تظاهرات روز گذشته خود نسبت به توانایی سیاستمداران این کشور در زمینه حل بحران یورو ابراز نا‌امیدی کردند.

خبرگزاری فارس: مردم یونان امید چندانی به حل بحران یورو ندارند

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی "وال استریت‌ژورنال"، مردم یونان در حالی روز گذشته در خیابان‌های آتن اقدام به برگزاری تظاهرات کردند که شمار کمی از آنها نسبت به برون‌رفت کشور از بحران به دست سیاستمداران کشورشان امیدوار بودند.

براساس این گزارش، اتحادیه‌های کارگری به موازات بررسی رای اعتماد به "جرج پاپاندرئو" اقدام به شعار دادن در برابر پارلمان یونان کردند. یک کارمند بانک در این مورد گفت: این وضعیت یک بحران تمام عیار است چرا که سیاستمداران نمی‌دانند چه می‌کنند. آنها فقط به سیلی که در اروپا خورده اند واکنش نشان می‌دهند.

پاپاندرئو امروز پس از دریافت رای اعتماد از پارلمان یونان با اعلام این موضوع که بهترین اقدامات را برای یونان انجام داده است و از آغاز بحران یورو وی و تیم‌ همراهش هر چه می‌توانستند برای حل این بحران انجام داده‌اند، گفت که شخصا تاثیری از بحران یورو ندیده است.

بر اساس این گزارش، وی در تلاش برای اصلاح چهره خود اعلام کرد که هرگز پیش از این از برگزاری رفراندوم در یونان صحبت نکرده است و به مخالفت با "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان و "نیکلا سارکوزی "رئیس جمهرو فرانسه پرداخت.

وی افزود که بیشتر از برگزاری رفراندوم درباره طرح دریافت کمک های مالی، علاقمند به برگزاری نظرسنجی درمورد طرح ریاضت اقتصادی بود و نیز تمامی مواردی را که احزاب مخالف آنها را به عنوان دلایل کناره‌گیری وی از قدرت اعلام کرده‌اند را بی مورد اعلام کرد.

پاپاندرئو امروز در نهایت پس از یک‌هفته بحث و تنش، موفق شد با کسب ۱۵۳ رأی از مجموع 298 رأی، رأی اعتماد پارلمان را از آن خود کند. 

بر اساس طرح کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان که ماه گذشته به تصویب رسید، اروپا ۱۷۸ میلیارد دلار به دولت یونان، که زیر بار قرض سنگینی قرار دارد، وام خواهد داد و از ۵۰ درصد از بهره بدهی‌های این کشور هم چشم پوشی خواهد کرد مشروط بر این که دولت یونان برنامه ریاضتی اقتصادی را که با اعتراض شدید مردم این کشور روبرو شده، اعمال کند.

بسیاری از اقتصاددانان نگرانند که اگر یونان از سیستم مالی یورو خارج شود، موجب سرایت بحران بدهی به سایر کشورها شود.

انتهای پیام/ط.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000713

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :