تبلیغات
وبلاگ خبر رسان - کنفرانس بین‌المللی "نوروز" در پایتخت تاجیکستان آغاز شد+عکس

وبلاگ خبر رسان

با حضور روسای جمهور ایران، پاکستان و افغانستان
کنفرانس بین‌المللی "نوروز" در پایتخت تاجیکستان آغاز شد+عکس

خبرگزاری فارس: کنفرانس بین‌المللی نوروز با حضور روسای جمهور ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان صبح امروز (یک‌شنبه) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

خبرگزاری فارس: کنفرانس بین‌المللی "نوروز" در پایتخت تاجیکستان آغاز شد+عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، "امامعلی رحمان" رئیس جمهوری تاجیکستان قبل از آغاز بکار این همایش به همراه"محمود احمدی نژاد"، "آصف علی زرداری"، "حامد کرزی" و هیئت‌های رسمی از چین، هند، ترکمنستان، آذربایجان، ازبکستان، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای از نمایشگاهی که به مناسبت این جشن در کاخ "سامان" برپا شده بود، بازدید کردند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در افتتاحیه این کنفرانس با یادآوری جشن جهانی نوروز سال گذشته در ایران تاکید کرد: آیین‌هایی که در تاجیکستان برگزار می‌شوند، فصل دیگری در زمینه گرامیداشت این سنت دیرین ملت‌های ما است.

وی با اعلام این مطلب که در نوروز سال جاری دوشنبه پایتخت این جشن قدیمی است، افزود: این بیت بیانگر روحیه عیدانه ما است که به دوستان و مهمانان ارجمند اهدا می‌کنم:

زکوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی     از این باد گر مدد خواهی چراغ دل برافروزی

رحمان در ادامه افزود: بنده افتخار دارم که همزمان با شرکت روسای جمهور کشورهای منطقه، هیئت‌هایی نیز از سایر کشورها حضور دارند و بر غنای حوزه فرهنگی نوروز افزوده‌اند.

رئیس جمهوری تاجیکستان تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل در مورد اعلام نوروز به عنوان جشن جهانی را یک اقدام پسندیده و آن را درک ارزش‌های اخلاقی و معنوی مرتبط به ایرانی تباران از سوی جامعه جهانی عنوان کرد.

وی گفت: نیاکان ما در هزاران سال قبل با ایجاد سنت و فرهنگ نوروز که نشانگر پیروزی نور بر ظلمات، نیک بر بد، بازتاب آزادگی و خوشبختی انسانی است، رهنمودی را برای آیندگان ساخته‌اند.

رحمان تاکید کرد: چه در گذشته و چه امروز مردمان ما در روزهای این جشن کدورت و خصومت را از قلب خود بیرون می‌راندند، دست بیچارگان و درماندگان را یاری می‌رساندند و با این تلاش برای برجای بودن عدل و داد تلاش می‌کردند.

رئیس جمهوری تاجیکستان با اشاره به تحول جشن نوروز در مدت پس از 20 سال استقلال این کشور گفت: با مساعدت و کوشش دولت گرامیداشت این جشن همه ساله تقویت شده و سنت‌های آن هرچه با شکوه تر تجلیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: تاجیک‌ها که در گذشته آیین‌های نوروزی را در ردیف زبان مادری حفظ کرده‌اند امروز از آن به عنوان یک هویت ملی یاد می‌کنند.

بنا به گفته منابع رسمی، حضور در نوروزگاه و تماشای برنامه فرهنگی و هنری از دیگر بخش‌های برنامه امروز مهمانان جشن نوروز جهانی در تاجیکستان است.

انتهای پیام/.

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :